Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Cepten Giden: Harcamalarınız Nasıl Değişti?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5-9 Ocak 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

2021 yılının sonunda başlayan ve durdurulamayan kur artışı ile birlikte Türkiye’de en çok orta ve dar gelirli haneleri vuran büyük bir ekonomik kriz başladı. Son açıklanan TÜİK verilerine göre, 2022’de enflasyon yıllık bazda ise %64,27 olarak gerçekleşti. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) ise 2022 enflasyonunu ise %137,55 olarak açıkladı. Peki, ekonomik krizin sona ermesini uman toplumun harcamaları son bir yılda nasıl değişti?

Topluma geçen sene öncesine kıyasla harcamalarının nasıl değiştiğini sorduk. Sunduğumuz dört alanda da %68-%80 arasında değişen çoğunluk harcamalarını azalttığını ifade etti. Harcamaların en çok azaltıldığı alan ise “eğlence” oldu. Buna göre %80’lik çoğunluk artık daha az dışarıda sosyalleşiyor, sinemaya, tiyatroya daha az gidiyor.

Bütün istihdam gruplarında “Geçen seneye kıyasla daha az gıda alışverişi yapıyorum” diyenlerin oranı %50’nin üzerinde.  Bununla birlikte gruplar arasında belirgin farklar var. “Daha az yapıyorum” yanıtlarının diğer gruplara kıyasla en düşük oranda gerçekleştiği istihdam grupları, %52 ile maaşlı devlet çalışanlar ve %56 ile kendi hesabına çalışanlar/işverenler.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.