Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Altılı Masa: Nerede Kalmıştık?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 6-9 Mart 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Altılı Masa, 2 Mart tarihinde aday belirleme amacıyla toplandı. “İYİ Parti hariç tüm partilerin Kılıçdaroğlu’nun adaylığına onay verdiği” iddiasıyla kulislerde uzun zamandır konuşulan “Masada Anlaşmazlık” iddiası desteklenmiş oldu. Aday belirleme toplantısından yalnızca bir gün sonra, 3 Mart’ta, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener açıklamasında “İYİ Parti kıskaca alınmıştır, buna boyun eğmeyeceğiz. Ne bir kumar masasında ne de noter masasında olmayacağız.“ dedi ve masadan resmen ayrıldığını açıkladı.

6 Mart tarihinde beş siyasi partinin lideri adayı duyurmak üzere toplandı ancak toplantı 1 saat ileri alındı. Kılıçdaroğlu’nun isteği doğrultusunda İmamoğlu ve Yavaş, Akşener’i masaya davet etme amacıyla İYİ Parti Genel Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Gerçekleşen ziyaret sonucunda CHP, Akşener’in masaya dönmesi için İmamoğlu ve Yavaş’ın cumhurbaşkanı yardımcıları olma şartını kabul etti ve Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Biz de Türkiye Raporu olarak Mart ayı birinci raporumuz için Meral Akşener’in Altılı Masa’nın adayı konusundaki çıkışını sorduk.

Sonuçlara göre, Akşener’in çıkışı katılımcıların %51’inin Millet İttifakı’na olan güvenini değiştirmedi. Katılımcıların %15’i Akşener’in çıkışıyla birlikte İttifaka olan güvenlerinin arttığını belirtirken Millet İttifakı’na karşı güveni azalanların oranı ise %25 oldu. 

Akşener’in çıkışıyla birlikte Millet İttifakı’na güveni artanların oranının en yoğun olduğu seçmen grubu %28 ile HDP.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.