Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

500 Bin Liranız Olsa Ne Yapardınız?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5-9 Ocak 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Katılımcılarımıza bu soruyu bir yıl önce Ocak 2022’de “100 bin liranız olsa ne yapardınız?” olarak yöneltmiştik. En çok verilen cevap %30 ile “Borç ödemek için kullanırdım.” olmuştu. Bu sene aynı soruyu “500 bin liranız olsa ne yapardınız?” şeklinde sorduk. Türkiye’de toplum iki senedir eline yüklü bir miktar para geçtiği zaman ilk yapacağı şeyin borç ödemek olduğunu söylüyor.

Toplumun %37’si 500 bin lirası olsa borç ödeyeceğini ifade etti. En çok verilen ikinci cevap ise %30 ile “Altın alırdım.” oldu. Bununla birlikte toplumun %13’ü 500 bin lirası olsaydı araba alacağını belirtti. Toplumun %8’i “Döviz alırdım.” derken kripto para alacağını belirtenlerin oranı ise sadece %1.

Bunların yanında, eğitim düzeyi arttıkça “Borç ödemek için kullanırdım.” yanıtını verenlerin oranı düşerken “Döviz alırdım.” cevaplarının oranının yükseldiği görülüyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.