Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Zorlu Ekonomik Şartlar Girişimciliği Tetikliyor Mu?

Yusufcan Kalkan

Ipsos tarafından yapılan güncel araştırma girişimcileri inceliyor. Söz konusu araştırmaya göre, her on insandan üç tanesi (%31) hayatının bir noktasında iş kurduğunu söylerken %29’luk bir kesim ise gelecekte iş kurmayı planladığını belirtiyor.

Dünya üzerindeki girişimcilik faaliyetlerinde ve insanların girişimciliğe dair gelecek planlarında ülkelere göre büyük farklılık gözlemleniyor. Girişimcilik faaliyetinde ilk iki sırada %54 ile Peru ve Kolombiya, üçüncü sırada ise %53 ile Meksika bulunuyor. Anket verilerine göre, girişimciliğin en düşük olduğu üç ülke ise %16 ile Fransa, %14 ile Belçika ve %9 ile Japonya. Bunun yanında, Kolombiya, Meksika ve Güney Afrika’da toplumun yarıdan fazlası gelecekte bir iş kurma planına sahip. İnsanların gelecekte iş kurma planı en düşük seviyede olan ülkeler ise %13 ile İsveç ve Belçika, %11 ile Hollanda ve %8 ile Japonya. Türkiye’de ise insanların %37’si hayatının bir noktasında iş kurduğunu belirtirken %31’lik bir kesim ise gelecekte iş kurmayı planlıyor.

Devletin girişimcilere desteği hususunda var olan mevcut yardımların yeterli olduğunu düşünen toplumlar arasında Çin %70 ile ilk sırada geliyor. Onun ardında %64 ile Polonya ve %55 ile Hindistan geliyor. Bu konuda dünya ortalaması ise %30 iken Türkiye’de ise devletin girişimcilere desteğini yeterli bulanların oranı %29. Girişimcilere destek konusunda devlet yardımlarını en yetersiz bulan üç ülke ise %18 ile Arjantin, %15 ile Peru ve %9 ile Japonya. Ayrıca, yalnızca %31’lik bir kesim özel sektörün ve bankaların girişimcileri destekleyici ve teşvik edici bir politikaya sahip olduğunu düşünüyor.

Türkiye’de insanların %45’i girişimcilik konusunda ilk adımı atmadaki en büyük engelin yetersiz finansman olduğunu söylüyor. %28’lik bir kesim ise mevcut ekonomik durumun girişimcilik adına büyük bir engel olduğunu düşünüyor. Geri kalanlar ise ‘ilgisizlik’ ve ‘bilgi eksikliği’ dolayısıyla insanların girişimciliğe yanaşmadığını belirtiyor. 

Finansman yetersizliğinin girişimci olmak konusundaki en büyük engel olduğunu söyleyenlerin oranının en fazla olduğu ülkeler ise %64 ile Güney Afrika, %62 ile Kolombiya ve %60 ile Meksika. Bunun yanında, refah seviyesi yüksek ülkelerde ise sorun başka. Hollanda, Britanya, İsveç, Almanya, Avustralya ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde toplumun neredeyse yarısı ülkedeki insanların girişimcilik konusunda ‘ilgisiz’ olduğunu belirtiyor.

Sonuç olarak, tüm bu veriler göz önüne alındığı zaman, refah seviyesi yüksek olan ülkelerde insanlar kendilerini ekonomik ve sosyal anlamda daha rahat hissettiğinden ve girişimcilikte devlet desteği daha düşük olduğundan ötürü girişimciliğe pek yanaşmadığını ancak refah seviyesi düşük ülkelerde ise toplumların girişimcilik konusunda çok daha hareketli söyleyebiliriz.

Kaynak:

Ipsos, “Almost three-in-ten citizens globally say they have started a business at some point

https://www.ipsos.com/en/global-advisor-entrepreneurialism-2022

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.