Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

“Yüz Yüze Eğitimin Başlaması Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?”

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından,9-13 Eylül 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1495 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de uzaktan eğitim dönemi sona erdi ve yüz yüze eğitim başladı. Dünyada ise yeni eğitim-öğretim yılı için farklı düzenlemelerin yapıldığı görülüyor. Kimi ülkelerde PCR testine bakılmaksızın aşı zorunluluğu var. Türkiye’de ise, koronavirüs endişelerine istinaden AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, Covid-19 aşısı olmayan öğretmenlerin haftada iki kez PCR testi yaptırmasının zorunlu olacağını duyurmuştu.

Gündemde önemli bir yer tutan ve salgınla mücadelede kritik bir konu olan “yüzyüze eğitim” hakkında katılımcılarımızın görüşlerini merak ettik. Türkiye Raporu Eylül 2021 ilk sayısında sizin için araştırdık. 

Anketimize katılanların yarısından fazlası yüz yüze eğitimin başlamasını doğru bulduğunu belirtiyor. Konunun sadece koronavirüs endişesi ve salgınla mücadele değil; eğitime erişim, çocukların eğitimden kopmaması, çalışan ebeveynlerin günlük rutinleri gibi farklı faktörlerin de değerlendirildiğini unutmamak gerekiyor. 

Yüz yüze eğitim başlasa da mevcut tedbirlerin yetersizliğinden uzaktan eğitime geri dönüleceğini düşünenler, düşünmeyenlere göre az bir farkla daha fazla. Her ne kadar salgının kontrol altına alınmasına belirli bir yol katedilmiş olsa bile mevsim değişimi ve aşılamanın yavaş ilerlemesi sonucu böyle bir ihtimal söz konusu olabilir. 

Katılımcılarımızın büyük çoğunluğu tüm öğretmenlere ve okul çalışanlarına aşı zorunluluğu getirilmesi gerektiğini düşünüyor. En başta da belirttiğimiz gibi, dünyadan örnekleri olan bir uygulama. Riski minimuma indirmek açısından akla yatkın bu uygulama, anayasal hak ve özgürlüklerle çelişen durumlar ortaya çıkarması sebebiyle hala tartışma konusu.  

Ailesi aşı olmamış çocukların okula gitmesini doğru bulmayanlar, bulanlara göre az bir farkla çoğunluğu oluşturuyor. Bu noktada da velilerin tercihleri çocukların eğitim hakkını engelleyebileceği için tartışmalar sürüyor. Diğer taraftan, aşı olmasına rağmen tanımadığı bir aile tarafından bulaş riskine maruz kalmak kimsenin istemeyeceği bir durum. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.