Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’nin Yönetim Sistemine Kamuoyunun Bakışı

24 Haziran 2018 genel seçimleri ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayatımıza girmesinin üzerinden yaklaşık iki buçuk sene geçti. Bu zaman zarfında ülkemiz pek çok zorluk yaşadı ve bu anlamda toplumun yeni sistemin artılarını ve eksilerini değerlendirme fırsatı oldu. Zaman zaman yenilenen sistem tartışmaları geçtiğimiz günlerde tekrardan gündeme geldi. Devlet Bahçeli dün yaptığı konuşmasında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e “Evine dön” çağrısını yinelerken aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’nin geleceği olduğu şeklinde açıklamalarda bulundu. Sistem tartışmalarının gündemde yer aldığı bugünlerde, toplumun bu konu hakkındaki fikirlerini merak ettik ve Temmuz ayında sorduğumuz soruyu Aralık ayında tekrarlayarak sonuçları karşılaştırdık.
WhatsApp Image 2020-12-25 at 17.57.39.jpeg
Katılımcılara “Türkiye’nin sayacağım yönetim sistemlerinden hangisi ile yönetilmesi gerektiğini düşünüyorsunuz?” sorusunu sorduğumuz ankette %32 “mevcut başkanlık sistemi” yanıtını tercih ederken, geriye kalan katılımcılar %68 oranında Parlamenter sistem yanıtını tercih ettiler. Detaylıca bakmak gerekirse Türkiye’nin eski parlamenter sistem ile yönetilmesi gerektiğini düşünenlerin oranı %31 olurken, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” yanıtını verenlerin oranı %37 oldu. Sonuçları Temmuz ayı anketi ile karşılaştırdığımızda “mevcut başkanlık sistemi” yanıtını tercih edenlerin oranında 7 puanlık düşüş olduğu tespit edildi. Buradaki düşüşün ise “eski parlamenter sistem” yanıtını tercih edenlerin oranındaki yükselişe yansıdığını söylemek mümkün.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.