Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’nin En Önemli Sorunu Nedir?

Koronavirüs salgınınında vaka sayılarının arttığı, ekonomideki sorunların derinleştiği ve dış politikada gerilimlerin arttığı bu dönemde katılımcılara “Sizce Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusunu sorduk. Daha önce anketlerimizde yer verdiğimiz bu açık uçlu soruyu Ekim ayının ikinci anketinde tekrarladık ve önceki bulgularımız ile karşılaştırarak bir analiz hazırladık.
Katılımcılarımıza “Sizce Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusunu sorduğumuzda daha önce de olduğu gibi katılımcıların çoğunluğu ekonomiye ilişkin cevaplar verdi. %33,9 mevcut düzende Türkiye’nin en önemli sorunun ekonomi olduğunu belirtirken, %19,5’i işsizlik cevabını verdi. Katılımcıların %2 ve %1,8’i ise soruyu sırasıyla geçim sıkıntısı ve hayat pahalılığı şeklinde yanıtladı. Öte yandan, katılımcıların %5,7’si Türkiye’nin en önemli sorununu terör, %4,6’sı kötü yönetim, %4,2’sinin ise eğitim sistemi olduğunu beyan etti.Aynı soruyu Mart ayının ikinci anketinde sorduğumuzda katılımcıların %39’u Koronavirüs salgını yanıtını verirken, ekonomi yanıtını verenlerin oranı %21,4 ve işsizlik yanıtını verenlerin oranı %9,4 olarak gerçekleşmişti. Haziran ayının ikinci yarısında ise bu yanıtları veren katılımcıların oranında ciddi oranda artış yaşanmıştı. Haziran ayının ikinci anketinde en çok verilen yanıt %40 ile ekonomi olurken, katılımcıların %16’sı işsizlik yanıtını vermişti. Katılımcıların yaklaşık %10’u ise Haziran ayının ikinci yarısı itibari ile Türkiye’nin en büyük sorununu Koronavirüs salgını olarak değerlendirmişti.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.