Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’de Liderlerin ve Konuların İzlenme Oranları

Türkiye Raporu olarak çok merak edilen bir konuyu MEDIAQX’ın da katkılarıyla sizin için araştırdık. Türkiye çapında 577.667 akıllı televizyonun gerçek zamanlı veri analizi yapılarak hazırlanan “Türkiye Akıllı TV Canlı Yayın –  Liderler ve Konular İzlenme Analizi”ni dikkatinize sunarız. Bu analiz Türkiye’de ilk defa kullanılan bir veri kaynağından üretilmiştir.

Bu araştırma için Ekim 2022 boyunca televizyona çıkan 6’lı Masa liderleri ile birlikte Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce,  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın katıldığı televizyon programları izlenmiş ve liderlerin konuşmaları, konulara bölünerek analiz edilmiştir. Söz konusu analiz kapsamında hangi liderin, hangi kanalda, hangi programın, hangi konunun, hangi saatte ne kadar izlendiği analiz edilirken aynı programa çıkan liderlerin izlenme oranları da kıyaslanmıştır. Bunların yanında, hangi kanalın ortalama olarak, prime time ve off-time’da ne kadar izlendiği ile birlikte şehirlerin televizyon izlenme oranlarına da yer verildi.

Ekim ayındaki genel izlenmelere baktığımız zaman, FOX TV’nin lider olduğunu görüyoruz. Bunun bir sebebi de FOX TV’nin haber kanalı  olmaması ve akşam yayınlanan dizilerin de etkisiyle, büyük bir farkla diğer kanallardan daha çok izlenmesi olabilir. İkinci sırada AHaber yer alırken üçüncü sırada ise NTV var.

Prime Time ve Off-Prime Time izlenmelere baktığımız zaman ise genel izlenmelerle büyük bir paralellik olduğu görülmüştür.

Şehirlere göre izlenmelere baktığımız zaman ise İstanbul’un Türkiye’deki açık televizyonların %26,3’üne ev sahipliği yaptığı görülmüştür. İkinci sırada %10 ile Ankara yer alırken İzmir ise %9,4 ile üçüncü sırada.

Liderlerin ne kadar izlendiğini kanallar özelinde, en çok izlenen lidere göre hesapladık. En çok izlenen liderin Halk Tv’de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına çıkan liderlerin izlenmelerini kıyasladığımız zaman, birinci sırada ortalama 71,9 izlenme ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olduğu görülmüştür. İkinci sırada ortalama 62,6 izlenme ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener yer alırken son sırada ortalama 50,5 izlenme ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun olduğu görülmüştür. 

FOX TV’de yayınlanan İlker Karagöz ile Çalar Saat programına çıkan liderlerin izlenmelerine kıyasladığımız zaman, birinci sırada ortalama 75,7 izlenme ile Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin yer aldığı görülmüştür. İkinci sırada ortalama 69,5 izlenme ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu yer alırken son sırada ise Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ var.

Artı TV’de yayınlanan Kemal Avcı ile Ankara Gündemi programına çıkan liderlerin izlenmelerini kıyasladığımız zaman, HDP Eş Genel Başkanı Mithar Sancar’ın ortalama 59,8 izlenme daha çok izlendiği görülmüştür.

Habertürk TV’ye çıkan liderlerin izlenmelerini kıyasladığımız zaman, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ortalama 48,1 izlenme daha çok izlendiği görülmüştür.

Flash Haber TV’ye çıkan liderlerin izlenmelerini kıyasladığımız zaman, birinci sırada Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin birinci sırada olduğu görülmüştür. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, programı çok kısa sürmesine rağmen üçüncü sırada yer alırken son sırada yer alana Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun programı ise en geç biten program.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun 3 Ekim’de katıldığı İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programında en çok izlenen konunun 09:44 – 09:50 arasında konuşulan ve ortalama 90,4 izlenen ‘’Milli Güvenlik Sorunu ve Dış Politika’’ olduğu görülmüştür. İkinci sırada, bu konudan önce konuşulan “Hileli Oy” konusu yer alırken üçüncü sırada ise programın sonunda konuşulan “6’lı Masa ve Cumhurbaşkanı Adayı” var.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun 4 Ekim’de katıldığı İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programında en çok izlenen konunun 09:46 – 09:51 arasında 76,7 izlenme endeksi ile Ahmet Davutoğlu’nun 6’lı Masa hakkındaki görüşlerini paylaştığı kısım olduğu görülmüştür. En çok izlenen ikinci konunun ise 73 ile hemen öncesinde konuşulan af tasarısı.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun 24 Ekim’de katıldığı İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programında en çok izlenen konu 70.8 izlenme ortalaması ile  AK Parti’den istifalar olmuş, bunu 64 ile ondan hemen önce konuşulan 6’lı Masa’nın Planları takip etmiştir.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in 25 Ekim’de katıldığı İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programında en çok izlenen konunun reklamlardan hemen önce 09:44-09:48 arasında konuşulan, ortalama 82,4 izlenme ile TOGG’un açılışı olmuş. Bunu 73 izlenme endeksi ile bu konudan önce konuşulan İyi Parti’ye katılımlar takip etmiştir.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ’ın 12 Ekim’de katıldığı İlker Karagöz ile Çalar Saat programında en çok izlenen konunun ortalama 75,3 izlenme ile 09:32 – 09:41 arasında, reklamlardan önce konuşulan Ekonomi, Yozlaşmışlık ve Dezenformasyon Yasası olmuş. En çok izlenen ikinci konu ise ortalama 73,6 izlenmeyle Beşşar Esad ile Görüşme ve Suriyelilerin Türkiye’de geçinememesi olmuştur.

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’nin 17 Ekim’de katıldığı İlker Karagöz ile Çalar Saat programında en çok izlenen konunun ortalama 88,4 izlenme ile Dezenformasyon Yasası hakkındaki konuşması olmuş.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun 31 Ekim’de katıldığı İlker Karagöz ile Çalar Saat programında en çok izlenen konu ortalama 89,2 izlenme ile AK Parti’nin Dış Hamleleri olurken ikinci sırada ise Ethem Sancak’ın Recep Tayyip Erdoğan’ın Che Guevara’ya benzettiği kısım var.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın 22 Ekim’de katıldığı Kemal Avcı ile Ankara Gündemi programında en çok izlenen konunun ortalam 79,1 izlenme ile 22:41 – 22:50 saatleri arasında konuşulan Selahattin Demirtaş’ın HDP ile ilişkisi ve HDP’nin işleyişi olduğu görülmüştür. İkinci sırada ise ortalama 78,2 izlenme ile HDP’nin Politikaları ve Emek ve Özgürlük İttifakı konusu yer alıyor.

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun 25 Ekim’de katıldığı Kemal Avcı ile Ankara Gündemi programında en çok izlenen kısmı, ortalama 89,5 izlenme ile Kobani’nin durumu, Sur Operasyonu ve “Saldırılar sonrasında oylarımız artıyor.” açıklaması ile ilgili olarak kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdiği, programında son 8 dakikası.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun 18 Ekim’de katıldığı ve Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek programında en çok izlenen konu, olası bir af ve kapsamı olurken ikinci sırada ise AK Parti’nin Kuruluşu ve Politikaları var.

Deva Partisi lideri Ali Babacan’ın 26 Ekim’de katıldığı Habertürk Gündem programında en çok izlenen konu, belirgin bir farkla. programın en sonunda konuşulan Türkiye’de Özgürlüklerin Kısıtlanması konusu.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ’ın 18 Ekim’de katıldığı Flash Haber TV’de yayınlanan Türkiye Nereye programında konuşulan “Parlamenter Demokrasiye Dönmenin Riski ve Yapılması Gerekenler” konusu çok belirgin bir farkla en fazla izlenen konu olmuştur. 

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı 18 Ekim’de Flash Haber Tv’de yayınlanan Basın Kulübü programının en çok izlenen konusu ortalama 54,1 izlenme oranı ile 22:45-22:49 arasında konuşulan Mansur Yavaş’ın potansiyel cumhurbaşkanlığı adaylığı olduğu görülmüştür. İkinci konu ise 48,8 ile hemen önce konuşulan 6’lı Masa Partilerinin seçimlerde şehirlere göre hareket ediş tarzı olmuştur.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan’ın Flash Haber Tv’de 19 Ekim’de katıldığı Adalet ve Demokrasi programının izlenme oranlarına bakıldığında, programda en çok izlenen konu ortalama 49,5 izlenme endeksi ile “Yükseköğretim Eylem Planı” olurken reklam dışarıda bırakıldığında ikinci konu programın sonunda konuşulan, ortalama 48,2 izlenme ile “Sağlıkta Atılım ve Dış Politika Eylem Planı” olmuştur.

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin 25 Ekim’de katıldığı, Flash Haber Tv’deki Türkiye Nere programının en çok izlenen konusu TSK’nın Kimyasal Silah kullandığı iddiaları olurken ikinci en çok izlenen konu ise ortalama 62,8 izlenme 6’lı Masa’nın sorunları.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.