Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’de KOBİ Destekleri Ne Durumda? 

İzel Kocaman

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler, Hazine ve Maliye Bakanı’nın KOBİ’ler için yeni bir hazine destekli kefalet paketinin hazırladığını açıklamasının ardından tekrar gündeme geldi. Genel olarak, 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 250 Milyon TL’yi aşmayan işletmeler KOBİ olarak tanımlanıyor. Bu doğrultuda ülkenin ekonomik ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin payını ve etkinliğini artırmak, rekabet güçlerini ve düzeylerini yükseltmek, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) kuruldu. KOSGEB verilerine göre desteklenen KOBİ sayısı 2020 yılında 65 bin 359, 2021 yılında 58 bin 805 oldu. 2022 yılı için hedeflenen sayı ise 58 bin 850. Girişimcilik kapsamında desteklenen kadın sayısı; 2020 yılında 11 bin 809 iken 2021 yılında bu sayı artış göstererek 12 bin 105 oldu. Kadınlara sağlanan girişimcilik desteklerinin toplam girişimcilik destekleri içerisindeki payı 2020’de %34,1, 2021’de %27,4 oldu. 2022 hedefi ise %29.

Dünyada birçok ulusal KOBİ kuruluşunun örneklerini görmek mümkün. KOBİ sayısı ve KOBİ’lerden sorumlu kuruluşlarda istihdam edilen personel sayısı açısından Güney Kore ile Türkiye arasında önemli bir fark bulunmuyor. Ancak karşılaştırılan unsur olarak muadil kuruluşların bütçeleri ele alındığında, KOSGEB bütçesinin hedef kitle ihtiyaçlarını karşılamada gelişmiş ülkelere nazaran oldukça mütevazı kaldığı görüldü. KOSGEB yıllık bütçesi 425 milyon dolar iken, Japonya’nın ulusal KOBİ kuruluşunun yıllık bütçesi 17.9 milyar dolar, Güney Kore’nin ulusal KOBİ kuruluşunun yıllık bütçesi ise 14 milyar dolar oldu. Gelişmiş ülkelerin KOBİ ve girişimcilik destek sistemlerinde göze çarpan diğer belirgin özellik ise, başarılı bir yönetişim modelinin varlığı oldu. Söz konusu yönetişim; hem politikaların oluşturulması hem de programların tasarlanıp uygulanması aşamalarında sistemde yer alan paydaşlar arasında etkin bir işbirliğini, etkileşimi ve iletişimi mümkün kılıyor. Tamamlayıcılığın öne çıktığı ve mükerrerliklerin ortadan kalkacağı bir KOBİ ekosisteminin oluşturulabilmesi ile KOBİ’lerin ülkemizin ekonomisine katkılarının da artması muhtemel. 

Kaynaklar:

KOSGEB, Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri

https://webdosya.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/Mevzuat/cbaskanligi_4_kararname.pdf

Kredi Garanti Fonu, KOBİ NEDİR?

https://www.kgf.com.tr/index.php/tr/bilgi-merkezi/sikca-sorulan-sorular/53-kobi-nedir

Milliyet, Bakan Nebati açıkladı! KOBİ’ler için yeni destek paketi geliyor

https://www.milliyet.com.tr/amp/ekonomi/bakan-nebati-acikladi-kobiler-icin-yeni-destek-paketi-geliyor-6820243

KOSGEB, Stratejik Plan 2019-2023

https://webdosya.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/Mevzuat/2020/KOSGEB_Stratejik_Plan%C4%B1_(2019-2023).pdf

KOSGEB, 2022 Performans Programı

https://webdosya.kosgeb.gov.tr/Content/Upload/Dosya/Mali%20Tablolar/2022/KOSGEB_2022_Y%C4%B1l%C4%B1_Performans_Program%C4%B1.pdf

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.