Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye’de Hayvan Refahı ve Barınak Sorunu

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 6-12 Aralık 2022 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Kasım ayında Bitlis’te sokak köpeğinin ısırması sonucu kuduz teşhisi konularak yaşamını yitiren 10 yaşındaki erkek çocuğu ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sokak hayvanlarının yerinin sokaklar değil, barınaklar olduğunu vurgulamış ve Konya Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ni örnek olarak göstermişti. Bu sözlerin üstünden birkaç hafta geçmemişti ki 24 Kasım’da Konya Hayvan Barınağı’ndaki bir görevlinin barınaktaki köpeğin kafasına kürekle vurarak öldürdüğü görüntüler sosyal medyaya yansıdı. Sokak köpeği bu işkenceyle öldürülürken hayvan hakları savunucuları ayağa kalktı. Konya’daki barınağa giden hayvanseverler barınağa sahip bir aracın arkasında torbalara konmuş halde havasız bekleyen sokak kedileriyle karşılaştılar. Biz de Türkiye Raporu olarak katılımcılarımıza sokak hayvanlarını sorduk.

Katılımcıların %56’sı barınakları bir çözüm olarak görüyor. “Sokak hayvanları kendi hallerine bırakılmalı” diyenlerin oranı %15’te kalırken kısırlaştırmayı çözüm olarak görenlerin oranı ise %27. Sadece %2’lik bir kesim ise sokak hayvanlarının toplatılıp uyutulması gerektiğini düşünüyor.

Sokak hayvanları konusunda barınakları çözüm olarak görenlerin oranının en yüksek olduğu seçmen grubu %66 ile AK Parti. AK Parti seçmenini HDP ve MHP seçmeni takip ediyor. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.