Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türkiye-İsrail İlişkilerinde İyileşmeye Toplumun Bakışı

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 4-11 Ekim 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Özellikle 2009 yılında yaşanan Davos Krizi ve 2010 yılında gerçekleşen Mavi Marmara Saldırısı Türkiye ile İsrail ilişkilerini bitme noktasına getirmişti. Buna karşın, Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkiler, 17 Ağustos 2022 tarihinde alınan karar ile, dört yıl aradan sonra yeniden büyükelçi düzeyine çıkarıldı. 19 Eylül’de İsrail Dışişleri Bakanlığı Atama Komitesi İrit Lilian’ın Ankara büyükelçisi olarak atanmasına karar verirken 6 Ekim’de Türkiye’nin İsrail Büyükelçiliği’ne Şakir Özkan Torunlar atandı. Biz de Türkiye Raporu olarak Ekim ayı birinci raporumuz için topluma Türkiye – İsrail ilişkilerinin iyileşmesini sorduk.

Sonuçlara göre katılımcıların %65 ile çoğunluğu İsrail ile ilişkilerin iyileşmesini desteklemiyor. Buna karşın %31’lik kesim ilişkilerdeki iyileşmeyi desteklemese de bu tavrın diplomasinin bir gereği olduğu görüşünde. %34’lük kesim ise Türkiye-İsrail ilişkilerindeki iyileşmenin Filistin davasına ihanet olduğunu düşünüyor. 

Eğitim düzeyi yükseldikçe “İsrail ile ilişkilerin iyileşmesi Filistin davasına ihanettir” yanıtını verenlerin oranı düşüyor. İlkokul ve öncesi eğitim düzeyi grubunda bu yanıtı verenler %36 iken en yüksek eğitim grubunda bu oran %25’e geriliyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.