Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Türk Toplumunun Gözünde Eşcinsellik

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Ramazan ayının ilk Cuma hutbesinde İslam’ın eşcinselliği lanetlediği ve eşcinselliğin beraberinde hastalıklar getirdiği yönünde ifadelerde bulundu. Erbaş’ın ifadeleri toplumun bir bölümü tarafından ayrımcılık ve nefrete sürüklemesi sebebiyle eleştirilirken, bir grup da Erbaş’a daha önce şeriatçılara karşı kullanılan “Yallah Arabistan’a” sloganının bir benzeri olan #YallahHollanda’ya etiketiyle destek verdi. Kamuoyunun bu tartışmadaki duruşunu gözlemlemek amacıyla katılımcılara eşcinsellik ile ilgili beş ifade sunarak bunlardan hangilerine katıldıklarını sorduk.
eşcinsellik_data copy.jpg
Genel sonuçlara baktığımızda kamuoyunun eşcinselliğin kişinin özgür iradesine ait olduğunu düşündüğünü, ancak eşcinselliğin toplu alanlarda görülmesi konusunda endişesi olduğunu gösteriyor. Sunulan ifadelere katılma oranına baktığımızda “Kişilerin kendi tercihidir, ama eşcinsellerin herkese açık alanlarda görünmesini istemem” ifadesine katılım oranı %58 olarak karşımıza çıkıyor. %48 eşcinselliğin bir suç olması gerektiğini düşünürken, %43 bu konuya devletin karışamayacağını düşünüyor. Son olarak katılımcıların %55’i komşularından birisinin eşcinsel olmasının kendilerini rahatsız edeceğini ifade etti.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.