Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Toplumun Çin’e Bakış Açısı

Dünyanın en büyük üretim ekonomisi ve aynı zamanda en büyük ürün ihracatçısı konumunda olan Çin Halk Cumhuriyeti, geçtiğimiz ayların en önemli gündem konularının baş aktörlerinden oldu. İlk Koronavirüs vakasının Wuhan kentinde ortaya çıkması, dünyaya buradan yayılması ve hastalığı ilk olarak duyuran Çinli bazı doktor ve gazetecilerin soruşturmaya tabi tutulup gözaltına alınması, Çin’in itibarının büyük ölçüde zedelenmesine yol açtı. Ayrıca, baş rakibi Amerika Birleşik Devletleri ile aralarında geçen “ticaret savaşları”, Çin’in dünyanın ekonomik gündeminde sıkça yer almasına sebep oldu. Bu bağlamda, Türkiye’de toplumun Çin hakkında neler hissettiğini, devlet olarak Çin’e karşı nasıl bir tutum izlenmesini istediğini, ve toplumun hangi ülkeyi “ekonomik süper güç” olarak gördüğünü merak ettik ve sizler için araştırdık.

cindata1.jpg
Katılımcılarımıza “Çin’e bakış açınızı en iyi nasıl tanımlarsınız?” sorusunu yönelttiğimizde, %61,3 olumsuz ya da çok olumsuz yanıtını verdi. Katılımcıların sadece %10,6’sı Çin hakkında olumlu görüş belirtti. %28,1 ise bu soruya kayıtsız kalmayı tercih etti.
cindata2.jpg
Çin’e karşı devlet tutumunun toplum gözünde nasıl olması gerektiğini belirlemek adına, katılımcılarımıza “Sizce Türkiye’nin Çin’e bakışı sayacaklarımdan hangisi olmalıdır?” sorusunu sorduk. Katılımcıların %24,2’si Türkiye’nin Çin’e karşı düşman, %34,6’sı ise rakip gözüyle bakmasını istediğini belirtti. Çin’e olumlu bakanların oranının %10,6 olduğu ilk sorumuzdan farklı olarak, %28,7 Çin’in bir ortak olarak görülmesi gerektiğini savundu. %12,5 bu konu hakkında bir fikir belirtmedi.
cindata3.jpg
Sonuçlara göre toplumun %43,3’ü Amerika Birleşik Devletleri’ni ekonomik süper güç olarak gördüğünü belirtti. İkinci sırada %17,7 ile Avrupa Birliği, üçüncü sırada ise %14,5 ile Çin Halk Cumhuriyeti yer aldı. Toplumun %7,9’u ise ekonomik bir süper güç olmadığını savunuyor.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.