Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Sosyal Medya Kullanımı

2019 Aralık ayında yaptığımız kamuoyu araştırmasında katılımcılara sosyal medya kullanımları hakkında sorular sorduk. Her üç katılımcıdan ikisi en azından bir sosyal medya hesabının bulunduğunu belirtirken sosyal medya hesabı bulunmayanların oranı %33,2 seviyesinde kaldı. Katılımcı tercihlerinde Facebook ve Instagram’ın %52,9 ile başı çektiği görülürken bunları %23 ile Twitter takip etti. Siyasi görüş ve yaş grupları ile beraber okunduğunda ise sosyal medya kullanımına ilişkin ilginç sonuçlar ortaya çıktı.
3.jpg
Araştırma sonuçlarını yaş gruplarına göre incelediğimizde sosyal medya kullanım oranının  en yüksek olduğu yaş grubunun %90,2 ile 25-34 yaş arası olduğunu görüyoruz. Bu yaş grubunu %85.7 kullanım oranı ile 18-24 yaş grubu takip etmekte. En düşük kullanım oranı ise %22.1 ile 65 yaş ve üzerinde karşımıza çıkıyor.
İlk göze çarpan veri, 18-24 yaş grubu dışında kalan tüm yaş grupları arasında Facebook en çok tercih edilen mecra olarak karşımıza çıkıyor. 65 ve üstü yaş grubu içerisinde sosyal medya kullanıyorum yanıtı veren katılımcıların %83’ü Facebook kullandığını belirtiyor. 18-24 yaş grubu için ise en çok tercih edilen mecra %82,3 ile Instagram. İlk bakışta göze çarpan bir diğer ayrıntı ise Linkedin kullanımında 18-24 yaş arası kitlenin en aktif grubu oluşturması oldu. Genç işsizliğin %27lere dayandığı bu günlerde gençlerin Linkedin üzerinden iş aradıklarını söylemek mümkün olabilir. Aşağıdaki grafiğe baktığımızda Twitter kullanımının yaş ile ters orantılı olduğunu görebiliriz. Son zamanlarda popüler bir mecra haline gelen TikTok ise en fazla 25-34 yaş grubu arasında tercih edilmekte.
Araştırmamızın sonuçlarını ayrıca siyasi görüş kırınımına göre de inceledik. Katılımcılarımız arasında 24 Haziran 2018 seçimlerinde Ak Parti’ye oy verenler arasında birinci sırada %47,6 ile Instagram, ikinci sırada ise %42.3 ile Facebook gelmekte. Benzer şekilde Cumhuriyet Halk Partisi seçmenleri arasında ilk sırada %59,1 ile Instagram gelirken ikinci sırada %56,4 ile Facebook gelmekte. Twitter ve Linkedin kullanım oranının en yüksek olduğu grup HDP seçmenleri iken, TikTok kullanım oranın en yüksek MHP  seçmenleri arasında olması da araştırmamızda bulduğumuz ilginç verilerden birkaçı.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.