Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Sedat Peker Videolarını Takip Ediyor musunuz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 19–21 Mayıs 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1509 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Bir süredir yurtdışında olduğu anlaşılan ve özellikle son üç haftadır Youtube kanalında çeşitli konularda videolar hazırlayıp, önemli iddialarda bulunan Sedat Peker bugün video serilerinin yedincisini kanalında yayınladı. Sedat Peker’in geçmişte yaşanan çeşitli olaylar hakkında bulunduğu iddialar aktif olarak devlet içerisinde görev alan kişileri de kapsadığından dolayı bu videolar toplumun önemli bir kesimi tarafından yoğun ilgi görmekte. Peker’in videolarının her birisinin yaklaşık 5-7 milyon kişi tarafından izlendiğini söylemek mümkün. Mayıs ayının başından beri gündemde olan ve sosyal medyada sıkça konu olan Sedat Peker’in videolarından hareket ile Mayıs ayının ikinci anketinde toplumun derin devlet algısı ve Sedat Peker’in videolarına olan bakışını araştırdık.

Araştırmamızın ilk bölümünde katılımcılara “Sizce derin devlet var mı?” sorusunu sorduk. Bu soruya katılımcıların %57’si “Evet” yanıtını verirken, %23 “Hayır” yanıtını verdi. Yaklaşık %20 oranında katılımcı ise bu soruya “Bilmiyorum” yanıtını verdi. Bu soruya ek olarak katılımcılara “Sizce derin devlet olmalı mı?” sorusunu yönelttik. Bu soruya ise %55 “Hayır” yanıtını verirken, %29 “Evet” yanıtını verdi. Sonuçlara baktığımızda toplumun yarısından fazlasının derin devletin olduğunu düşündüğünü ve bunu olumsuz yorumladığını söylemek mümkün. Ancak %30 oranında katılımcının “Sizce derin devlet olmalı mı?” sorusuna “Evet” yanıtını vermesi altı çizilmesi gereken bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırmanın ikinci bölümünde katılımcılara Sedat Peker’in videolarını izleyip izlemedikleri ve Peker’in iddiaları hakkında ne düşündüklerini sorduk. Sonuçlara göre toplumun %38’i Peker’in videolarını izlememiş, ilgilenmiyor veya bu konu hakkında herhangi bir fikri yok. Videoları izleyenler arasında önemli bir kesim (%24) Peker’in anlattıklarını önemli ve doğru bulurken, bunun yarısı oranda katılımcı (%12) videoları izledikleri halde iddiaları indandırıcı bulmadığını ifade etti. Katılımcıların %15’i ise videoları izlediğini ancak iddiaların doğru veya yanlış olduğunu bilemeyeceğimizi belirtti.

Son olarak bu konu çerçevesinde sorulan soruları çapraz olarak analiz ettiğimizde derin devletin varlığına inanan katılmıcıların Sedat Peker’in iddialarını daha yüksek oranda önemli ve doğru bulduğu görüldü. Buna karşılık derin devletin olmaması gerektiğini düşünen katılımcılar da diğerlerine göre Peker’in iddialarını daha yüksek oranda önemli ve doğru buluyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.