Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Pandemi ile Savaş Arasında Bir Sektör: Turizm

Meryem Hazal Çamurcu

TÜİK, 2022 yılının birinci çeyreğindeki turizm istatistiklerini yayınladı. Buna göre, turizm geliri geçen yılın ilk üç ayına göre %122,4 artmış. Bu gelirin %76,5’i yabancı turistlerden elde edilirken %23,5’i yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan elde edilmiş. 

Bir önceki çeyrekle kıyaslandığı zaman  bu çeyrekte tüm harcama türlerinin arttığı görülüyor. En çok artan tür spor, eğitim, kültür harcamaları. Bu harcamalar bir önceki yıla göre %306,6 artmış. İkinci sırada paket tur harcamaları (Türkiye’ye kalan pay) bulunuyor. Bu harcamalar da geçen yıla göre %287,7 artmış. Üçüncü sırada ise %135,9 artışla uluslararası ulaştırma gelirken %113,5 ile konaklama bunu izlemiş. Harcamanın en az arttığı türler ise %68,9 ile sağlık ve %63,8 ile tur hizmetleri olmuş Harcamalara baktığımız zaman, yabancıların harcamalarına baktığımızda ortalama gecelik harcamanın 75 dolar olduğu görülüyor. Yurt dışında ikamet eden vatandaşlar ise ortalama gecelik 51 dolar harcamış. 

Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçi sayısı bu ilk çeyrekte bir önceki yıla göre %148,1 artmış durumda. Bu artışla birlikte sayı 6.451.657 kişi olmuş. Bu sayının %76,6’sı yabancı iken %23,4’ü yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan oluşuyor.

Yabancı ziyaretçilerin Türkiye’ye gelme amaçlarına bakıldığı zaman, ilk sırada %52,1 ile gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler geliyor. Bunu %24 ile akraba ve arkadaş ziyareti izliyor. Üçüncü sırada %10,1 ile alışveriş var. Eğitim ve staj için gelenler ise en düşük seviyede. Bunların oranı %1,5. Yurtdışı ikametli vatandaşların geliş amaçlarına bakıldığında %62,4 oranla akraba ve arkadaş ziyareti yer alıyor. İkinci sırada %29,8 oranla gezi, eğlence, sportif ve kültürel faaliyetler yer alıyor. Üçüncü sırada %3,4 oranı ile sağlık ve tıbbi nedenler geliyor. Bu kategoride en son sırada %0 oran ile eğitim ve staj gelmiş. 

Kültür Bakanlığı’nın 2022 verilerine göre Ocak-Mayıs ayında Türkiye’yi ziyaret edenlerin sayısı toplam 12.710.431 kişi. Söz konusu raporda hangi ayda ne kadar ziyaretçi olduğu da yer alıyor. Buna göre, 2022 Ocak-Mayıs arasında en çok ziyaret edilen ay Mayıs. Ziyaretin en az gerçekleştiği ay ise Ocak. Pandeminin etkisinin hala sürdüğü 2021 yılına göre 2022 yılının Mayıs ayında yabancı ziyaretçi oranı %308,48 artış olmuş. 

Kaynaklar:

TÜİK, “Turizm İstatistikleri, I. Çeyrek: Ocak-Mart”

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Turizm-Istatistikleri-I.-Ceyrek:-Ocak—Mart,-2022-45786

Kültür Bakanlığı, “Sınır İstatistikleri Aylık Bülteni”

https://yigm.ktb.gov.tr/TR-249702/sinir-istatistikleri.htmlAyrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.