Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Mutluluk Araştırması

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 19–21 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

TÜİK’in her sene yaptığı “Yaşam Memnuniyeti Araştırması” sonuçlarına göre 2016 yılından beri ülkedeki genel mutluluk oranının düşüşte olduğu görülüyor. 2020 yılında Koronavirüs salgını ve getirdiği ekonomik krizlerle beraber yaşanılan sıkıntılar da arttı. Bu kapsamda ilk olarak Eylül 2020 ikinci anketimizde toplumun genel mutluluk durumunu incelemiştik. Neredeyse 6 ay gibi bir aradan sonra Nisan ikinci raporumuzda mutluluk araştırmamızı tekrarladık ve sonuçları sizler için derledik.  

Eylül 2020 anketinde ortalama mutluluk oranı, 1-10 arasında, 5.45 olarak kaydedilmişken, Nisan ayı anketinde bu oran 5.05’e düştü. Nisan ayında çok mutsuz olup 1 puan verenlerin oranı %22 olurken, katılımcıların %13’ü çok mutlu olduğunu belirterek bu soruya 10 puan yanıtını verdi. Çok mutsuzlar çok mutlulardan 9 puan farkla bu ayki mutluluk araştırmamızda en önde gelen grup oldu. Ne mutluyum ne mutsuzum diyip 5 puan verenler ise %20 oranında gözlemlendi. 5 ve 5’in altında değerlendirenlerin oranı %60 iken, hayatından mutlu olup 6 ve üzeri puanlayanların oranı %40 olarak karşımıza çıkıyor. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.