Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Mutluluk Araştırması

TÜİK’in her sene yaptığı “Yaşam Memnuniyeti Araştırması” sonuçlarına göre 2016 yılından beri ülkedeki genel mutluluk oranının düşüşte olduğu görülüyor. 2020 yılı araştırması henüz gerçekleştirilmemiş olsada öncelikli olarak Koronavirüs salgını ve salgının yarattığı ekonomik krizin pek çok insanın hayatını olumsuz yönde etkilediğini söylemek mümkün. Bu anlamda, içinde bulunduğumuz dönemde toplumun genel mutluluk durumunu merak ettik, ve Eylül ayının ikinci anketinde katılımcılara hayatlarından ne kadar mutlu olduklarını sorduk.
Mutluluk Araştırması-Data .jpg
Katılımcılara bir bütün olarak düşündüklerinde 1-10 arasında hayatlarından ne kadar memnun olduklarını sorduğumuzda yaklaşık %16 “Çok mutlu” olduğunu ifade ederken, %18 “Çok mutsuz” olduğunu belirtti. Yaklaşık %25’lik bir kesim ise “Ne mutlu ne mutsuz” olduğunu ifade etti. Verilen puanları yüzdeler ile çarpıp topladığımızda ülkedeki ortalama mutluluk seviyesinin 5,45 puan olduğu görüldü. Buradan hareketle ortalama bir vatandaşın hayatından ne mutlu ne de mutsuz olduğunu söylemek mümkün. Son olarak katılımcıların %32’si mutluluk derecelerini 5 puanın altında değerlendirirken, %44’ü 5 puanın üzerinde değerlendirdi.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.