Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Mezuniyet, Peki Ya Sonra? 

Meryem Hazal Çamurcu

İşsizliğin %10,9 seviyelerine kadar çıktığı bu dönemde TÜİK tarafından ‘’Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri’’ raporu yayınlandı. Söz konusu raporda 2011-2020 yılları arasında yükseköğretim programından mezun olan kişilerin istihdam oranları yer alıyor.

Raporda yer alan verilere göre, lisans mezunlarının istihdam edilme oranı %71,1 iken ön lisans mezunlarında oranı ise %63. Lisans mezuniyetlerine bakıldığında en çok istihdamın %82 ile sağlık ve refah alanında olduğu görülüyor. Bunu %77,8 ile eğitim ve mühendislik, imalat ve inşaat alanları takip ediyor. Bilişim ve iletişim teknolojileri %76,7 ile dördüncü sırada yer alırken doğa bilimleri, matematik ve istatistik %72,3 ise beşinci sırada. Türkiye ortalamasının altında kalan alanlar ise %69,8 ile tarım, ormancılık, balıkçılık ve veterinerlik. İş, yönetim ve hukuk alanı da %67,4 ile ortalamanın altında. İstihdam oranının en düşük olduğu alan ise %59,1 ile sanat ve beşeri bilimler. Ön lisans alanında ise en yüksek istihdam mühendislik, imalat ve inşaat alanında. %71,3 ile ön lisans seviyesinde birinci alan olan bu bölüm lisans seviyesinde daha geride. Ön lisans seviyesinde ikinci olarak ise %66 ile tarım, ormancılık, balıkçılık ve veterinerlik geliyor. Bunu %65,8 ile bilişim ve iletişim teknolojileri takip ediyor. Ardından %65,2 ile doğa bilimleri, matematik ve istatistik ve %64,3 ile iş, yönetim ve hukuk alanı geliyor. 

Lisans seviyesi bölümler bazında incelendiği zaman ise en çok istihdam alanı olan bölüm %96,6 ile işitme engelliler öğretmenliği. Aile ekonomisi ve beslenme öğretmenliği de %95,5 ile ikinci sırada. Üçüncü sırada %95,4 ile zihin engelliler öğretmenliği gelirken %94,4 ile görme engelliler öğretmenliği dördüncü sırada. Beşinci sırada ise %94,3 ile çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenliği yer almış. Bu verilere bakıldığı zaman istihdamda en yüksek orana sahip bölümlerin hepsi öğretmenlikler. İlk on bölüme bakarsak tam sekiz tanesinin öğretmenlik olması göze çarpıyor. Ön lisans seviyesindeki bölümlere baktığımızda en çok istihdam %97,1 ile paramedik bölümünde. Ambulans ve acil bakım teknikerliği %97 oranı ile bu bölümü takip ediyor. Bu iki bölümü %92,1 ile polis meslek eğitimi, %87,9 ile endüstriyel otomasyon ve %86,7 ile elektronik haberleşme takip ediyor.

Ortalama iş bulma süresi de raporda yer alan veriler arasında yer alıyor. Lisans mezuniyeti olan kişilerin ortalama iş bulma süresi 13,6 ay olarak saptanmış. Ön lisans mezuniyeti olanlar için bu süre 14,8. Lisans mezunlarında en kısa sürede iş bulan alanlar 7,7 ay ile sağlık ve refah, 10,9 ay ile eğitim, 11 ay ile mühendislik, imalat ve inşaat, 11,6 ay ile bilişim ve iletişim teknolojileri ve 12,4 ay ile hizmet alanları. En uzun süre iş bulunan alan ise iş, yönetim ve hukuk alanı. Bu alanda iş bulma süresi 18,7 ay. Ön lisansta en kolay iş bulan alanlar ise 12,5 ay ile hizmetler, 12,7 ay ile doğa bilimleri, matematik ve istatistik, 13,7 ay ile mühendislik, imalat ve inşaat, 13,7 ay ile sağlık ve refah ve 15 ay ile eğitim.

En çabuk iş bulunan lisans bölümü ise 2,4 ay ile dil ve konuşma terapisi, 3 ay ile güvenlik bilimleri, 3,4 ay ile görme engelliler öğretmenliği, 3,7 ay ile zihin engelliler öğretmenliği ve 3,8 ay ile işitme engelliler öğretmenliği. Ön lisans bölümlerinde en hızlı iş bulan bölüm 1 ay ile uçak gövde bakım. Bunu 2,9 ay ile polis meslek eğitimi takip etmiş. 3,3 ay ile paramedik bölümü, 4,3 ay ile kamu güvenliği ve asayişin sağlanması ve 5,8 ay ile mekatronik teknolojisi bölümü geliyor.

Kaynak:

TÜİK, “Yükseköğretim İstihdam Göstergeleri, 2021”

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Yuksekogretim-Istihdam-Gostergeleri-2021-45865

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.