Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kürt Açılımı’na Kamuoyu Bakışı

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 6-12 Aralık 2022 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Kasım ayında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başkanlığındaki AK Parti heyeti HDP’yi ziyaret etti. Ziyaretin gündeminde başörtüsü düzenlemesine ilişkin anayasa değişikliği teklifi vardı. Buna karşın, devam eden süreçte AK Parti ve Cumhur İttifakı ortağı MHP’den söz konuyla ilgili olarak çok farklı açıklamalar geldi. Bazı vekiller söz konusu görüşmeyi değerlendirilmesi gereken bir fırsat olarak değerlendirip desteklerken bazıları ise çok net bir şekilde karşı çıktı. Biz de Türkiye Raporu olarak topluma Aralık ayı birinci raporu için “Kürt Açılımı”nı sorduk.

Sonuçlar Kürt açılımı konusunda toplum nazarında, bu açılımı kimin gerçekleştirdiğinden bağımsız olarak keskin görüşler olduğunu gösteriyor. %46 ile çoğunluk olası bir Kürt açılımını kesinlikle desteklemeyeceğini ifade ediyor. %12’lik kesim bu açılımı AK Parti hükümeti yaparsa destekleyeceğini belirtirken %8 Kürt Açılımı konusunda muhalefete güveniyor. %34 ise Kürt açılımını her şekilde destekleyeceğini belirtti.

Hem AK Parti hem de CHP seçmeninde Kürt açılımın her şekilde desteklediğini ifade edenlerin oranı %31. İYİ Parti (%75) ve MHP (%66) seçmeninde ezici çoğunluk olası bir Kürt Açılımı’nı kesinlikle desteklemeyeceğini belirtiyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.