Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kraliçe’yi Uğurlarken

Ilgın Özkul

Kraliçe 2. Elizabeth, 70 sene görevde kalmış Birleşik Krallık’ın en uzun süre hizmet veren hükümdarı, geçtiğimiz perşembe günü, 96 yaşında hayatını kaybetti. Kraliçe öğle saatlerinde doktorların sağlığı hakkındaki endişesi sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı. Devamında 18:30’da Buckingham Sarayı tarafından duyurulan Kraliçe’nin ölümü, 2. Elizabeth’in yaşça en büyük oğlu ve varisi Charles’ı tahta çıkararak Kral 3. Charles ismini almasını ve Birleşik Krallık’ın 1952’den beri ilk kralı olmasını beraberinde getirdi. 1952’de tahta çıkan 2. Elizabeth, hükümdarlık dönemi boyunca muazzam bir toplumsal değişime ve çeşitli tarihi, ekonomik ve siyasi gelişmelere tanıklık etti. Buna Galler Prensesi Diana’nın 1997’de Paris’teki bir araba kazasında hayatını kaybetmesinin doğurduğu karmaşa da dahil.

Kraliçe 2. Elizabeth’in görev süresi kayda değer bir şekilde 2. Dünya Savaşı ardından yaşanan ekonomik sıkıntılar, imparatorluktan İngiliz Milletler Topluluğu bölgesine geçiş, Soğuk Savaş’ın bitişi ve Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’ne girişi ve çıkışını da kapsadı. Hükümdarlığı zamanında, 1874 doğumlu Winston Churchill’den başlayarak sonuncusu vefat etmeden iki günce atadığı 1975 doğumlu Liz Truss dahil 15 başbakan gördü. Buna ek olarak, Kraliçe 2. Elizabeth’in günümüzde monarşiyi reform ettiği de söylenebilir. Bununla ilgili olarak halkla ilişkisini korumak ve erişilebilirliğini arttırmak için birçok kamuya açık etkinliğe katılmış, asil ziyaretlerde bulunmuştu. Aynı zamanda İngiliz Milletler Topluluğu bölgesinde bulunan 14 ülkeden her birini en az bir kez ziyaret etti. 

Kraliyet Ailesi ve bunun yanında birçok Britanyalı bir yas tutma dönemine girdi. Aynı zamanda birçok dünya lideri de Kraliçe’yi takdirle andı. Önümüzdeki günlerde Birleşik Krallık için yaşamın ulusal anlamda duraklamaya uğrayacağı bekleniyor. Kraliçe 2. Elizabeth toplum için ulusal kimlik, birlik ve gurur oluşturan bir odak noktası yaratması ve bunu korumasının yanında ülkede istikrar ve devamlılık hissiyatı da sağlıyordu. Brexit’in tamamlanmasından beri çekilen ekonomik sıkıntılar ve siyasi çalkalanmalar ardından devlet başkanı olarak Liz Truss’ın daha yeni göreve gelmesi üzerine Kraliçe 2. Elizabeth’in ölümü Birleşik Krallık’ın geleceği için endişe verici bir belirsizlik yaratıyor. 

Kaynakça: 

BBC, “Queen Elizabeth II has died,” 2022

https://www.bbc.com/news/uk-61585886

The Guardian, “Queen Elizabeth II, Britain’s longest-reigning monarch, dies aged 96,” 2022

https://www.theguardian.com/uk-news/2022/sep/08/queen-elizabeth-ii-britains-longest-reigning-monarch-dies-aged-96

CNN, “The death of Queen Elizabeth II: September 8, 2022,” 2022

https://edition.cnn.com/uk/live-news/queen-elizabeth-health-concerns-intl-gbr/index.html

The New York Times, “World Mourns Queen Elizabeth II, Britain’s Bastion of Stability,” 2022

https://www.nytimes.com/live/2022/09/08/world/queen-elizabeth

Wikipedia, “List of monarchs in Britain by length of reign,” 2022

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_monarchs_in_Britain_by_length_of_reign#:~:text=In%202022%2C%20Elizabeth%20II%20became,death%20on%208%20September%202022.

Sky History, “THE SEVEN LONGEST-SERVING BRITISH PRIME MINISTERS,” 2022

https://www.history.co.uk/articles/the-seven-longest-serving-british-prime-ministers

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.