Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Kamuoyunun “128 Milyar Dolar” Algısı

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 19–21 Nisan tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rezervlerinin son durumu hakkında 2020 yılının son aylarından beri çeşitli tartışmalar ve eleştiriler yapılmakta. Uzmanlar, TCMB verilerine göre net döviz rezervinin son yıllarda sert bir düşüş yaşayarak negatif seviyeye geldiğini belirtmekte. Geçtiğimiz haftalarda CHP’nin başlattığı “128 Milyar Dolar Nerede?” kampanyası bünyesinde ülkenin çeşitli şehirlerinde reklam panolarına asılan görsellerin indirilmesi ve bu görsellerin Cumhurbaşkanı’na hakaret niteliğinde değerlendirilmesi büyük ses getirmişti. Takip eden günlerde tartışmaya diğer muhalefet partileri de dahil oldu ve bu konu ülkenin son günlerdeki ana gündem maddesi haline geldi. Muhalefet partileri temsilcileri eleştirilerini dile getirirken, hükümet kanadından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve bugünkü grup konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan eleştirilere yanıt verdi. TCMB rezervi tartışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği bugünlerde toplumun bu konu hakkındaki düşüncelerini merak ettik ve Nisan ayının ikinci anketinde araştırdık.

İlk olarak katılımcılara muhalefet tarafından yürütülen “128 Milyar Dolar Nerede?” kampanyasını doğru bulup bulmadıklarını sorduk. Sonuçlara göre katılımcıların %52’si bu kampanyayı doğru bulurken, %28’i yanlış bulduğunu ifade etti. Katılımcıların %20 gibi önemli bir bölümü ise bu soruya “Bilmiyorum” yanıtı verdi. Bu sonuçlar toplumun önemli bir bölümünün TCMB rezervlerinin akıbetinin sorgulanmasını doğru bulduğunu ve muhalefetin başlattığı bu kampanyayı desteklediğini gösterdi. Ekonomideki durum düzelme sinyalleri vermedikçe bu konunun hassasiyet yaratmaya devam edeceğini söylemek mümkün.

Bu araştırmanın ikinci bölümünde katılımcılara hükümet ve TCMB tarafından yapılan açıklamaları tatmin edici bulup bulmadıklarını sorduk. Sonuçlara göre katılımcıların %64’ü hükümet ve TCMB tarafından yapılan açıklamaları tatmin edici bulmadığını ifade etti. Yapılan açıklamaları tatmin edici bulanların oranı %19 olurken, bu soruya “Bilmiyorum” yanıtı verenlerin oranı %17 oldu. Bu sonuçlardan yola çıkarak hükümetin toplumun geniş kesimlerine bu konu özelinde ulaşmakta zorluk çektiğini ve vermek istediği mesajları tam anlamıyla veremediğini söylemek mümkün.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.