Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Hangi Partiye Oy Vermezsiniz?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 5–7 Mayıs 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

HDP’nin bir süredir “istenmeyen parti” statüsünde olduğu kamuoyu ve medyaya yansırken, aralıklı olarak sorduğumuz bu soruya verilen yanıtlar da geçmiş araştırmalarda bu algıya işaret etmekteydi. Geçtiğimiz iki aydır yaşanan yoğun gündem, tam kapanma sürecinde yaşananlar, ekonomik sıkıntılar ve daha pek çok gelişme son zamanlarda iktidara olan güveni zedelemeye başlamış ve bu da oy oranlarına yansımıştı. Tüm bu gelişmeler ışığında üç ayda bir sorduğumuz “Bu Pazar genel seçim olsa hangi partiye KESİNLİKLE oy vermezsiniz?” sorusunu tekrarladık ve karşılaştırmalı bir analiz hazırladık.

Önceden (Kasım 2020 ve Şubat 2021) HDP’ye kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı %40 civarındayken, Mayıs ayında AK Parti ’ye kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı %40 oldu. HDP için ise bu oran %27’ye geriledi. MHP ve İYİ Parti en az oranda “kesinlikle oy vermem” denilen partiler ancak, İYİ Parti için bu oranın sadece %2 olması, bu parti adına çok olumlu görülebilir.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.