Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Hangi Olaylardan Haberdarsınız?

Bir önceki araştırmamızda Şeyma Subaşı’nın Acun Ilıcalı’ya canlı yayında gönderdiği ve medyada çokça söz edilen mesajını sormuştuk. Aldığımız yanıtlar toplumun yarısından fazlasının bu konudan haberdar olmadığını göstermişti. Bu hafta ise Türkiye ve Dünya’dan gündem yaratan gelişmelerin halk tarafından ne kadar bilindiğini araştırdık.
29 Ekim’de İngiliz parlamentosu tarafından alınan erken seçim kararı tüm dünyada yankı uyandırdı. Öte yandan, Türkiye’de her on kişiden altısı bu konudan haberdar değil. Konunun erkekler arasında bilinirliği çok daha fazla. Her iki erkekten biri bu önemli gelişmeden haberdarken kadınlarda bu oran üçte bir. Yaşlara göre bakıldığında ise İngiltere’nin erken seçim kararının bilinirliğinin yükselen yaşla birlikte arttığı görülüyor.
Untitled-1 2 2 2 3 2 3 2 4.jpg
Son dönemde dünya gündemini oluşturan bir diğer konu ise Lübnan’da yaşanan gelişmeler. Lübnan hükümetinin Whatsapp uygulaması üzerinden yapılan aramalara vergi koyma isteği üzerine başlayan gösteriler kısa zamanda Lübnan’ın siyasi sistemine yapılan başkaldırılara dönüşürken vergi konusunda atılan geri adım toplumu sakinleştirmeye yetmedi. Ortadoğu’da yaşanan bu gelişmenin Türkiye kamuoyunu da daha yakından ilgilendirdiğini ölçtük. Araştırmamıza katılan her on kişiden yedisi Lübnan’da yaşanan gelişmelerden haberdar. Bu konuda da erkeklerin az da olsa kadınlara göre daha fazla bilgi sahibi olması, Türkiye’de kadınların dış politikayı daha az takip ettiğini gösteriyor. Lübnan olayları da yine yaşça daha büyükler tarafından daha fazla biliniyor. Gençlerin genel olarak uluslararası siyasi gündeme ilgili düşük.
DFGHJ.jpg
Türkiye’de yaşanan gelişmelere gelindiğinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği görüşme %93,6 ile kamuoyu tarafından en çok bilinen haber. Öte yandan, yerli basında geniş yer bulan Ekrem İmamoğlu’nun Paris ziyareti sırasında Ahmet Kaya’nın mezarını ziyaret etmesi toplumun yaklaşık olarak yarısı tarafından biliniyor. 2002 yılında kurduğu Genç Parti ile yalnızca 66 günde %7,25 oy oranına ulaşan ve arkasında bıraktığı pek çok haberle Fransa’ya yerleşen iş adamı Cem Uzan’ın Türkiye’ye dönüp Cumhurbaşkan’ı adayı olacağı haberi ise sadece %30 tarafından biliniyor. 

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.