Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Gençliğin Gündemi: Sandık

2023 Seçimlerinde oy kullanacak 62.4 milyon seçmenin 13 milyonunu genç seçmen oluşturuyor. 13 milyon seçmenin 6 milyonu ilk kez oy kullanacak. Yaşam tarzı ve özgürlükleri konusunda önceki nesillerden farklı olan ve “Z kuşağı” olarak adlandırılan gençlerin seçmen olarak verecekleri karar ile beraber siyaset, ekonomi, toplum, eğitim, sosyal hayat, tüketim gibi konularda da ne düşündüklerini merak ediyor ve araştırıyoruz.

Türkiye Raporu olarak Gençlik Gündem Raporu Şubat ayı araştırmamızda 18-30 yaş arasındaki gençlere 2023 Seçimlerinde sandığa gidip gitmeyeceklerini sorduk.


Gençlerin çoğunun sandığa gitme konusunda istekli olduğunu söylemek mümkün, %89’u kesinlikle oy kullanacağını ifade ederken, yalnızca %2 oy kullanmayacağını ifade etti. %9 ise sandığa gitme konusunda kararsız.

%9 oranındaki kararsız genç seçmene sandığa gitme konusundaki kararsızlıklarında en önemli sebebin ne olduğunu sorduk. Çoğunluk %56 ile “Desteklediğim bir siyasi parti/lider yok” cevabını verdi. Bu sonuç kararsız seçmenin büyük çoğunluğu kendisini temsil eden bir parti ya da lider olmadığını düşünüyor olarak yorumlanabilir. İkinci çoğunluk olarak %15 “seçimleri önemsemediği” cevabını verdi. Bu genç grup seçimleri önemsemediğini ifade ederken hayatında bir değişiklik olmayacağını düşünüyor olabilir ya da Türkiye siyasetiyle ilgilenmiyor diyebiliriz.

Desteklediğim partinin/liderin kazanmayacağını düşünüyorum” cevabını verenlerin oranı ise %13. Bu cevaptan da desteklenen partiye ve seçimlere dair umutsuzluk çıkarımı yapılabilir. Seçimlerin yapılacağı tarihinde ikamet ettiğim şehirde olmayacağım diyenlerin oranı %11. Bu oranı uzaktan eğitim kararı alındığı için şehir değiştiren ya da öğrenciliğinde adres değişikliği yapmış üniversite öğrencilerinin oluşturuyor olması muhtemel. Son olarak %3 “güvensizlik” sebebiyle kararsız olduğunu belirtti. %2 sebebi konusunda dahi kararsız olduğunu belirterek kafasının karışık olduğunu söylemek istiyor olabilir. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.