Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?

Geçtiğimiz haftalarda TÜİK’in yayınladığı 2018 yılı evlilik ve boşanma istatistikleri gündem konusu olmuştu. TÜİK verilerine göre 2017 yılına kıyasla evlilik sayısı 16 bin düşerken, boşanma sayısı ise 14 bin civarında artış gösterdi. Aslında evlilik sayısındaki düşüş ve boşanma sayılarındaki artış 2016 yılından beri devam etmekte. Evlilik sayısındaki düşüşün ve boşanma sayılarındaki artışın pek çok sebebi olması ile birlikte, toplumun genel olarak evliliğe bakışı nasıl merak ettik araştırdık.
evli misin.jpg
Anketimizde ilk olarak “Evli misiniz?” sorusunu sorarak toplumun yüzde kaçının evli olduğu hakkında bilgi sahibi olmak istedik. Sonuçlara göre erkek katılımcıların %72.4’ü evliyim yanıtını verirken kadın katılımcıların %75.5’i evliyim yanıtını verdi. Buna göre Türkiye’de yetişkin nüfus içerisindeki evlilik oranı %73,8 olarak karşımıza çıkıyor. Anketin ikinci sorusunda ise son zamanlarda gündeme gelen ideal evlilik yaşı konusunu daha iyi anlayabilmek adına katılımcılara hem kadın hem de erkek için ideal evlilik yaşının ne olduğunu sorduk. Katılımcıların yanıtlarına göre kadınlar için ideal evlilik yaşı 24,1 çıkarken erkekler için ideal evlilik yaşı 26.8 olarak karşımıza çıktı. Anketimizin sonuçları aynı zamanda TÜİK’in 2018 yılı için açıklamış olduğu evlilik yaşı verileri ile neredeyse eş değer. TÜİK 2018 verilerine göre ülkemizde kadınlar için ortalama evlilik yaşı 24.8, erkekler için ise 27.8 olarak belirlenmişti. Ek olarak, TÜİK 2018 verilerini il kırınımında incelediğimizde Tunceli dışındaki tüm illerde hem kadın hem de erkek için evlilik yaşının 30 yaşın altında olduğunu söylemek mümkün.
ideal evlilik yaşı.jpg
Anketin son sorusunda katılımcılara dört ifade sunarak bu ifadelere katılıp katılmadıklarını sorduk. Toplum geneline baktığımızda en fazla evet yanıtı %87,9 oran ile “Evlilik faydalıdır” ifadesine geldi. “Evlilik şarttır” ifadesi için evet yanıtı oranı %69,9 iken “Evlilik sadece çocuk yapanlar için gereklidir” ifadesi için evet yanıtı oranı %22,2 olarak karşımıza çıktı. Son olarak evet yanıt oranının en düşük görüldüğü ifade %15,6 ile “Evlilik gereksizdir” ifadesi oldu.
evli_.jpg
Sonuçları bir de evli ve bekar olan katılımcılara göre ayırdık. İlk sunduğumuz “Evlilik faydalıdır” ifadesine evli olanların %92,7’si evet yanıtını verirken bekarların %74,4’ü hayır yanıtını verdi. Aradaki %18’lik fark sunduğumuz ifadeler arasında ortaya çıkan en yüksek ikinci fark. Evli ve bekarların yanıtları arasındaki en büyük fark ise “Evlilik şarttır” sorusuna verilen yanıtlar arasında görüldü. Bu ifadeye evli olanların %76,8’i evet yanıtını verirken, bekar katılımcıların yalnızca %50,3’ü evet yanıtı verdi. Bu demek oluyor ki bekar katılımcıların yaklaşık yarısı evliliği bir zorunluluk olarak görmekte. Son olarak “Evlilik sadece çocuk yapacaklar için gereklidir” ve “Evlilik gereksizdir” ifadelerine hem evli hem de bekar katılımcılar tarafından verilen evet yanıtı oranı düşük çıktı.
evli_2.jpg

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.