Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Erken Seçim Olmalı Mı?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 4-7 Nisan 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye Raporu olarak yaklaşık iki senedir toplumun erken seçim konusundaki düşüncelerini ölçüyoruz. 

Katılımcılarımıza ilk defa, Haziran 2020’de, “Sizce erken seçim olmalı mı?” sorusunu sorduğumuzda  %61 oranındaki çoğunluk “hayır” yanıtını vermişti. Aylara göre yapılan incelemede toplumun erken seçim talebinin gitgide arttığı açık. Bu ayki araştırmada katılımcıların %62 ile çoğunluğu erken seçimin olması gerektiğini söylerken, Nisan 2021’den bu yana erken seçimi destekleyenlerin oranında 12 puanlık önemli bir yükseliş var. Bu soruyu ilk defa sorduğumuz Haziran 2020’den bu yana ise erken seçimi destekleyenlerin oranı tam 29 puan artmış. Nisan ayı araştırmasında erken seçimi destekleyenlerin oranının en yüksek seviyeye geldiği görülüyor. 

Erken seçimi destekleyenlerin en yüksek oranda görüldüğü yaş grubu ise 18-24 yaş grubu. Sonuçlara göre bu yaş grubundaki her on kişiden 7’si erken seçimin olması gerektiğini düşünüyor. 25-34 yaş grubundaki seçmenlerin yarısından fazlası da bu görüşü paylaşıyor. 

Seçmen grupları açısından incelediğimizde ise muhalefet partilerinin seçmenlerinde erken seçim talep edenlerin çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bu oranın en yüksek seviyede gerçekleştiği grup HDP seçmeni. CHP ve İYİ Parti seçmeninin ise %80’den fazlası erken seçimi destekliyor. 

Cumhur İttifakı partilerinde ise farklı bir tablo var. AK Parti seçmeninin %30’undan fazlasının erken seçim konusunda olumlu görüş bildiriyor. Her ne kadar bu seçmen grubunun yarısından fazlası erken seçim istemediğini söylese de azımsanmayacak bir oranın erken seçimi desteklemesi araştırmadan elde edilen önemli bir sonuç niteliğinde. Cumhur İttifakı’nın bir diğer üyesi olan MHP seçmeninde ise bir fikir ayrılığı hakim. Bu grubun yarısı erken seçim isterken diğer yarısı ise bu konuda olumsuz görüş beyan ediyor. 

Çalışma grupları açısından ise sonuçlar, işsiz olup iş arayan katılımcıların ve öğrencilerin %60’tan fazlasının erken seçimi desteklediğini ortaya koyuyor. 

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.