Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Enkazın Görünen Sahipleri: 6 Şubat Depremlerinde İnşaat Şirketleri ve Müteahhitler

Deprem felaketinde 10 binlerce insanımızı kaybettik. Hayatta kalan milyonlar için mücadele şimdi başlıyor.

Yerin altındaki fay hatları binalarımızı yıktı, insanlarımızı öldürdü. Şimdi yerin üstündeki fay hatları ile mücadele etme dönemi başladı. Bunu yapmazsak toplumu hayati bir tehlike bekliyor.

Bu nedenle depremin ilk gününden beri gönüllülerimizle beraber Türkiye Raporu ekibi olarak yıkılan binaların ve müteahhitlerinin listesini oluşturmaya başladık.

Elimizde 20.000’e yakın hasarlı/enkaz bina verisi var. Zamanla hasar durumuna göre hepsinin müteahhidini tespit edip kamuoyuyla paylaşacağız. Bunu yaparken sizlerden yardım isteyeceğiz.

Bu ilk paylaşımda teyitli binalar ve müteahhitleri ile başlıyoruz. Bu listede yer alan binalar depremde yıkıldı. Onca insana mezar oldu. Suçlu müteahhit mi bilmiyoruz. Ancak çalışmanın, işi suçu ve suçluyu bulmak ve cezalandırmak olanlara faydalı olmasını umuyoruz.

Bu verilerin tamamı açık kaynaklardan teyit edilmiştir. Hatamız olduğunu düşünüyorsanız bize ulaşın. Bundan sonra 20 bin binanın sorumlularının tespiti için açık kaynaklar yetmez. Herkesin bu çabaya destek vermesi lazım.

Acımız dinmez ancak bu sefer hafızamızı kaybetmemek zorundayız. Geçmiş olsun Türkiye.

Bize ulaşmak için: [email protected]

Yukarıda adı geçen bazı müteahhit ve inşaat şirketlerinin yaptığı binaların deprem öncesi ve sonrası hâlleri aşağıdaki gibidir.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.