Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

En Çok Güvendiğiniz Banka Hangisi?

Ülkelerin ve ekonomilerin vazgeçilmez parçalarından olan bankalar temelde tasarrufları kredilere çevirerek tasarrufların zaman değeri kazanmasını, kaynak ihtiyacı olanlara ise kredi temin edilmesini sağlarlar. Bankalar bu sayede ekonominin canlı kalması ve kaynakların verimli bir şekilde kullanılması açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bankaların var olabilmelerinin arkasında yatan en büyük sebep ise yarattıkları güven duygusudur. Tüketiciler tasarruf fazlalarını bankalara yatırma tercihinde bulunduklarında bu tasarruflarına zarar gelmeyeceğini ve istedikleri vakit tasarruflarını geri alabilecekleri varsayımında bulunurlar. Olası bir güven kaybı sonucunda bankaların karşılaştığı en büyük tehdit “bankaya hücum” olarak adlandırılan ve tasarruf sahibi tüketicilerin bir anda tüm tasarruflarını geri talep etmeleri sonucunda banka mevduatlarının ciddi şekilde azalmasıdır. Böyle bir senaryoda bankaların işleyişi zorlaşırken bu durumdan tüm ülke ekonomisi ciddi boyutlarda etkilenebilir. İşte bu sebepten dolayı bankalar ve tüketiciler arasındaki güven duygusu büyük önem taşır. Bu konuda Türkiye’de hangi banka ön plana çıkıyor, halkın en çok güvendiği banka hangisi Şubat anketimizde araştırdık.
Katılımcılara “En çok güvendiğiniz banka hangisidir?” sorusunu sorduğumuz ankette çarpıcı sonuçlar elde ettik. Anket sonuçlarına göre Ziraat Bankası diğer bankalara kıyasla açık ara birinci olarak karşımıza çıktı. Ziraat Bankası’nı en güvendiklerini banka olarak belirtenlerin oranı %36. Bir diğer çarpıcı sonuç ise en çok seçilen ikinci seçeneğin “hiçbir bankaya güvenmiyorum” ifadesi olması. Hiçbir bankaya güvenmediğini belirten katılımcıların oranı ise %14,5. Bankalar içerisinde en çok güvenilen ikinci banka %13,4 ile İş Bankası, üçüncü banka %9,7 ile Garanti BBVA, dördüncü banka ise %7,5 ile Yapı Kredi olarak karşımıza çıktı.
bankk.jpg
Bir devlet bankası olan Ziraat Bankası’nın en çok güvenilen banka olmasına ek olarak “genel olarak devlet bankaları” ifadesini seçenlerin “genel olarak özel bankalar” ifadesini seçenlere göre daha fazla olması ülkemizde devlet bankalarına güvenin daha fazla olduğunun bir göstergesi. Her ne kadar artan dijitalleşme sebebi ile bankalar şube sayılarını azaltma yönünde değişiklikler yapsa da bankaların Türkiye geneli şube sayılarının tüketici tarafında oluşan güven konusunda hala etkili olduğunu söylemek mümkün. Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre Ziraat Bankası’nın 1734, İş Bankası’nın 1246, Garanti BBVA’nın 905, Yapı Kredi’nin 844 ve Akbank’ın 770 adet şubesi var. Öte yandan, en çok güvenilen bankalar arasında katılımcılar tarafından belirtilmeyen Halkbank’ın 1000 VakıfBank’ın ise 940 adet şubesi bulunmakta. Dolayısıyla şube sayısına ek olarak başka etkenlerin de tüketici güvenini etkilediğini söylemek mümkün.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.