Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakış

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 7-9 Haziran 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Özellikle Rusya – Ukrayna Savaşı’nın hala bitmemiş olması, dünya ekonomilerini etkilemeye devam ediyor. Savaş gündemden düşmüş olsa bile, dünya çapında büyük bir enflasyon sorunu var. Buna karşın, Türkiye’deki ekonomik kriz savaş ile başlamadı. Özellikle aralık ayında yaşanan büyük kur ve enflasyon artışı, ocak ayında biraz duraklamış olsa bile devam ediyor. En son TÜİK mayıs ayında enflasyonu %73,5 olarak açıkladı ki enflasyonun haziran ayında %80’lere daha da yaklaşacağı öngörülüyor.

Biz de Türkiye Raporu olarak 15 Haziran akşamı üyelerimiz ile ilk defa paylaştığımız Haziran ayı Ekonomi Algısı Anketi’nde ve 30 Haziran’da paylaşacağımız Haziran ayı ikinci Raporu için her ay olduğu gibi Türkiye ekonomisinin bugününü ve yarınını sorduk. Geçtiğimiz nisan ayında, ekonominin bugününü olumsuz değerlendirenlerin oranı %86 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Buna karşın, mayıs ayında 8 puanlık bir düşüş ile ekonominin çok kötü/kötü olduğunu düşününlerin oranı %78’e düşmüştü. Bu ay ise ekonomi çok kötü/kötü diyenlerin oranı geçtiğimiz aya göre %10’luk bir artış ile %88’e çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bunun yanında, ekonominin çok iyi/iyi olduğunu düşünenlerin oranı 5 puan azalarak %8’den %3’e düşerken ekonominin ne iyi ne de kötü olduğunu düşünenlerin oranı ise %14’den %9’a düştü.

Ekonominin geleceğini sorduğumuz zaman, toplum geçen aya göre çok daha olumsuz. Yılın altıncı ayında, beşinci ayına göre ekonominin önümüzdeki bir yıl içinde daha kötü/çok daha kötü bir seyir izleyeceğini belirtenler insanların oranında 13 puanlık bir artış yaşandı ve %66’ya çıktı ve tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Ekonominin gidişatının değişmeyeceğini düşünenlerin oranı ise mayıs ayına göre 7 puan azalarak %16’ya düştü. Bunun yanında, ekonominin geleceğini iyi görenlerin oranı da büyük bir düşüş yaşadı ve tüm zamanların en düşük rakamına üçüncü defa ulaştı. Ekonominin önümüzdeki bir yıl içerisinde çok daha iyi/daha iyi olacağını düşünenlerin oranında ise 6 puanlık bir düşüş yaşandı ve %18’e düştü.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.