Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Dijital Medya Platformlarının Yükselişi

2016’da Türkiye’ye giriş yapan Netflix, yine aynı dönemde yayın hayatına başlayan Puhu TV ve BluTV gibi platformların yaygınlığı özellikle gençler arasında her geçen gün artıyor.  Yine de, RTÜK’ün 2018’de gerçekleştirmiş olduğu “Televizyon Eğilimleri Araştırması” gösteriyor ki bu platformlara üyelik Türkiye’de hala beklenildiği kadar yaygın değil. Bu araştırmaya göre, bu üç platformdan herhangi birine üye olduğunu belirtenlerin oranı sadece %5,7. Yani, %94,3 gibi çarpıcı bir çoğunluk bu dijital izleme platformlarına üye değil.  Biz de bu platformlara üye olan kişilerin platform tercihlerini ve hangi sebeplerle aylık üyelik ücretlerini ödemeye razı olduklarını araştırdık. Sonuçlarımıza göre, ücretli dijital platform kullanıcılarının %93’ü Netflix’e üye.

kare.jpg
Ücretli dijital platformlardan içerik izleyenlerin %98’i bu platformlardan dizi izlediğini belirtiyor. Bunu, %96,9 ile filmler ve %76,2 ile belgeseller takip ediyor. Spor ve haber programları ile talk şovların izlenme oranlarının ise %30’larda kaldığı görülüyor. Katılımcıların %27,2’si bu platformlarda asla Türkiye’den içerik izlemediklerini ifade ediyorlar.
Untitled-1 2 2 2 3 2 3.jpg
İzlenilebilecek içeriklerin çeşitliliği, istenilen her an izlemeye hazır olması ve reklam olmaması, katılımcıların ücretli dijital medya platformlarına üye olma sebeplerinin başında geliyor. Onlarcası bulunan ve hâlâ en sık ziyaret edilen siteler arasında yer alan korsan sitelere göre daha güvenli olması ise 10 üyeden yalnızca 6’sı için “çok önemli”. Bu durum, hem ücretli platformların kendi aralarındaki rekabette hem de televizyon ve korsan internet sitelerine karşı konumlarında belirleyici rol oynuyor. Ücretli platformlar, sundukları çeşitlilik ve müsaitlik ile televizyonların önüne geçerken korsan sitelerle rekabetin sağlanabilmesi için dijital ortamlarda güvenlik algısının yeterince hakim olmadığı görülüyor. Bir diğer çarpıcı sonuç ise dijital platformlar arasında tercih yaparken fiyattansa sunulan içeriklerin çeşitliliği kullanıcılar için çok daha önemli.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.