Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Birinci Tur Senaryoları

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 7-13 Ocak 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Ocak ayı anketimizde Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayının Tayyip Erdoğan, HDP’nin adayının ise Selahattin Demirtaş olduğu, Millet İttifakı adaylarının ise değiştiği dört farklı senaryoda katılımcılarımıza seçimin birinci turunda kime oy vereceklerini sorduk. Anketimize göre Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci turunda Erdoğan’ı en açık farkla geçen aday Mansur Yavaş olurken, İmamoğlu ile Erdoğan’ı destekleyenlerin oranı hemen hemen eşit oldu. Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın gerisinde kaldı. Oy kullanmayacağını söyleyen katılımcıların en yüksek olduğu aday Kılıçdaroğlu. Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı durumunda Selahattin Demirtaş’a verilen destek en düşük seviyeye iniyor.

Ekim 2021'de ve Ocak'ta yaptığımız anketleri karşılaştırdığımızda en az artış Meral Akşener’de olmakla beraber, Millet İttifakı'nın dört olası adayının da desteklerini arttırdığını görüyoruz. Ancak artışların hata payları içinde olduğunu belirtmekte fayda var.

Şubat ayı anketimizde katılımcılarımıza İkinci Tur senaryolarını sorduk ve Ocak ayı anketine kıyasla sonuçlarda önemli değişiklikler olduğunu gördük. 15 Şubat'ta yayımlayacağımız rapora tüm abonelerimizle birlikte ulaşmak için üye olun.

 

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.