Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Cumhurbaşkanlığı 2. Tur Seçim Senaryoları

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 3-7 Şubat 2022 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Türkiye Raporu Şubat ayı anketimizde katılımcılarımıza Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması durumunda hangi adaya oy vereceklerini sorduk. Anket sonuçları muhalefetin tüm adaylarının Recep Tayyip Erdoğan karşısında güçlü olduğunu gösteriyor. Muhalefetin seçeceği Cumhurbaşkanı adayına bağlı olarak Erdoğan ile aradaki oy farkı değişiyor. Farklı senaryolar değerlendirildiğinde öne çıkan en güçlü aday ise Mansur Yavaş.

Sonuçlar Yavaş ile Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalması durumunda Yavaş’ın %52 ile çoğunluğu sağladığını gösteriyor. Ankete göre muhalefetin en güçlü ikinci adayı Ekrem İmamoğlu. Katılımcıların %48’i ikinci turda İmamoğlu’na oy vereceğini belirtiyor. Kemal Kılıçdaroğlu ise muhalefet adayları arasında ikinci turda en düşük oyu alması beklenen isim. %42 Kılıçdaroğlu’na oy vereceğini belirtirken Erdoğan’ın oy oranı bu senaryoda %40 olarak görünüyor. Yavaş ile Erdoğan’ın ikinci turda yarışması durumunda %12 sandığa gitmeyeceğini ifade ederken Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığında bu oran %18’e yükseliyor.

2023 seçimleri için HDP seçmeninin oyları kritik öneme sahip. Anket sonuçları, bütün senaryolarda HDP seçmeninin muhalefetin adayını destekleyeceğini gösteriyor. Fakat HDP seçmeninin bir bölümü bazı adaylarda sandığa gitmemeyi tercih ediyor. Kılıçdaroğlu’nun ikinci tura kalması durumunda HDP seçmeninin %21’i oy kullanmayacağını belirtirken, %71’i oyunun Kılıçdaroğlu’ndan yana olacağını ifade etmiş. Başka bir kritik grup ise MHP seçmeni. Sonuçlara göre Kılıçdaroğlu’nun adaylığı durumunda MHP seçmeninin %20’si Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek. Muhalefetin diğer olası adaylarıyla karşılaştırıldığında, Kılıçdaroğlu AK Parti ve MHP seçmenlerinin oylarını en az alabilecek isim olarak görünüyor. 

Akşener’in aday seçilmesi durumunda MHP seçmeninin %31’i Akşener’i desteklerken HDP’nin muhalefete desteği azalıyor.  HDP seçmeninin %35’i Akşener’in adaylığı durumunda sandığa gitmeyeceğini belirtiyor. Akşener, AK Parti seçmeninden en az oy alması beklenen isimlerden biri. AK Parti seçmeninin yalnızca %14’ü Akşener ile Erdoğan’ın ikinci tura kalması durumunda Akşener’den yana oy kullanacağını ifade etmiş.

Sonuçlara göre HDP seçmeninden en çok oyu alması beklenen isim İmamoğlu. HDP seçmeninin %85’i İmamoğlu’na oy vereceğini belirtiyor. Bununla birlikte MHP seçmeninin %26’sının oyunun İmamoğlu’ndan yana olduğu görünüyor. İmamoğlu, aynı zamanda 18-24 yaş arası gençlerin Mansur Yavaş’tan sonra en çok desteklediği isim. Bu yaş grubundaki katılımcıların %52’si İmamoğlu’na oy vereceğini belirtiyor.

Muhalefet cephesinin en çok öne çıkan ismi ise Mansur Yavaş. Sonuçlara göre Yavaş, Cumhur İttifakı partilerinin seçmenlerinden en çok oy alabilecek aday. AK Parti seçmeninin %20’si, ikinci tura kalması durumunda, oyunu Yavaş’tan yana kullanacağını söylüyor. Benzer şekilde MHP seçmeninin de %40’ı Yavaş’a oy vereceğini belirtiyor. Sonuçlar, Yavaş’ın muhalefetin adayı olması durumunda HDP seçmeninin %77’sinin sandıkta Yavaş’ı destekleyeceğini gösteriyor. Yavaş ve Erdoğan’ın ikinci turda karşı karşıya gelmesi durumunda tüm yaş gruplarında Yavaş’ın oy oranı Erdoğan’a göre daha yüksek seyrediyor.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tur senaryolarında gösterdiği performansa bakıldığında Yavaş’ın toplumun farklı siyasi görüşlere sahip kesimlerinden yüksek oranlarda oy alabildiğini görüyoruz.

 

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.