Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Bizimle Oturamazsın!: Birleşik Krallık’ta Ülkelerin Popülerlik Seviyeleri 

Serenay Sasa

Londra merkezli araştırma şirketi YouGov’un Birleşik Krallık’ta yaşayanlara göre ülkelerin “popülarite” ve “ün” oranlarını ölçtüğü anketi dikkat çekici veriler ortaya koyuyor. Ülkelerin popülarite oranları, ankete katılanların, ülkelerden hoşlanıp hoşlanmamaları üstünden ölçülüyor. Ülkelerin ne kadar ünlü olduğu ise tanınırlıkları üzerinden hesaplanıyor. Birleşik Krallık’ta yaşayan farklı ülkeleri temsil eden 1377 kişi ile yapılan görüşmelere dayanan ankete göre en popüler ülkeler gelişmişlik düzeyi yüksek olan ileri demokrasiler. 

Listenin birinci sırasında  %79 popülerlik oranı ile Birleşik Krallık yer alıyor. Anketin Birleşik Krallık’ta yaşayanlarla yapıldığı için bu oran çok da şaşırtıcı değil. Bununla birlikte Birleşik Krallık’ı sırasıyla Yeni Zelanda (%78), Kanada (%75), Portekiz (%73) ve İsveç (%73) takip ediyor. Listenin ilk üç sırasında Commonwealth ülkelerinin yer almasından Birleşik Krallık’ta toplumların kendilerine yakın milliyetlere sempati beslediği sonucunu çıkarıyoruz. 

Tarihte Birleşik Krallık ile büyük ve önemli savaşlar yaşayan ülkelerin listenin alt sıralarında olduğunu görüyoruz. 2012 yılında yapılan araştırmaya göre İngilizlerin %45’i ile çoğunluğunun Birleşik Krallık tarihindeki en büyük düşman kabul ettikleri kişi George Washington. En büyük düşman kabul edilen üçüncü kişi ise Fransız imparator Napoleon Bonaparte. Aynı şekilde popülerlik oranlarında da ABD diğer İngilizce konuşulan ülkelere göre aşağılarda %48 puan ile listenin 31. Sırasında yer alırken Birleşik Krallık’ın tarihi rakibi ve müttefiki Fransa ise diğer Batı Avrupa ülkelerine kıyasla listenin aşağılarında 38. sırada yer alıyor. 

Listede Türkiye’nin önünde 54. sırada Costa Rica, 56. sırada Peru yer alırken Türkiye’nin hemen ardından 58. sırada Monaco, 59. sırada Şili geliyor. 

Birleşik Krallık’ın tarihi düşmanları listesinin beşinci sırasında ise Mustafa Kemal Atatürk bulunuyor. Popülerlik sıralamasında ise Türkiye 196 ülke arasından 57. sırada. Veriler Birleşik Krallık’ta Türkiye’ye olumlu yaklaşanların oranının %38 olduğunu gösteriyor. Katılımcıların %39’u Türkiye’ye karşı “nötr” olduğunu ifade ederken, Türkiye’den hoşlanmayanların oranı ise %22. 

Popülerlik oranı en düşük ülke ise %7 ile Afrika’nın güneyinde küçük ve çok yoksul bir ada ülkesi olan Comoros

Listenin ilk 3 sırasında Commonwealth ülkeleri yer alıyor ama Commonwealth üyesi toplam 54 ülke bulunuyor. Üst sıralarda yer alan Commonwealth üyesi ülkeler daha ziyade kurucu üyeler. Diğer Commonwealth üyesi ülkeler ise eski sömürge ülkelerden oluşuyor. Araştırma, ülkelerin popülerlik oranlarının tarih hafızası veya tatil destinasyonu olmaları dışında, ülkelerin refah ve gelişmişlik düzeylerinin de etkili olduğunu gösteriyor. Listenin ilk sıralarında dünyanın refah düzeyi en yüksek ileri demokrasileri yer alırken listenin ortalarında gelişmekte olan Latin Amerika ve Orta Doğu ülkeleri bulunuyor. En alt sıralarda ise otoriter rejimlerin ve yoksullukla mücadele eden ülkelerin olduğu görülüyor. Sonuçlardan yola çıkarak Birleşik Krallık kamuoyunun bir ülkeye beslediği hissiyatın o ülkenin ekonomik ve siyasi açıdan istikrarlı ve huzurlu olmasına göre şekillendiğini söylemek mümkün. Öte yandan kültürel benzerlikler de bir ülkeye sempati beslenmesinde rol oynuyor.

Öte yandan askeri operasyonlar ve agresif dış politikalar ülkelerin tanınırlık düzeyini arttırırken popülerlik seviyelerini de etkiliyor. Örneğin 24 Şubat’ta başlayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte Birleşik Krallık kamuoyunun ülkelere yaklaşımlarının değiştiğini gözlemlemek mümkün. YouGov’un araştırmasına göre işgal ile birlikte Rusya’nın tanınırlığı artarken ülkeye duyulan sempati azaldı. Katılımcıların %98’i Rusya’yı bildiklerini ifade ederken Rusya’ya dair olumlu bir bakışa sahip olanların oranı %13 oldu. Bu oran ile Rusya listenin 175. sırasında bulunuyor. Ukrayna’ya baktığımızda ise ülkenin hem tanınırlığının hem de ülkeye duyulan sempatinin arttığını görmek mümkün. Verilere göre katılımcıların %99’u Ukrayna’yı tanıyor. Ülkeye sempatisi olduğunu ifade edenlerin oranı ise %47. Bu oran ile Ukrayna listede Amerika Birleşik Devletleri’nin hemen altında, 32. sırada yer alıyor. 

Kaynaklar: 

YouGov, 2022, The Most Popular Countries

https://yougov.co.uk/ratings/travel/popularity/countries/all

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.