Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Afeti Yönetmek Ya Da Yönetememek: Sorumlu Kim?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 16-20 Şubat 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

Ülkemiz, 6 Şubat günü Kahramanmaraş merkezli depremlerle tarihinin en büyük yıkımlarından birine tanıklık etti. 41 binin üzerinde insanımız hayatını kaybetti. Yağan kar, organizasyonsuzluk, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin olağanüstü yıkıcı etkisi, süren artçılar depremin etkilerini daha da ağırlaştırdı. Geriye enkazlar kaldı. İnsanlar, evlerini, işlerini, ailelerini, geçirdikleri güzel senelerin meskenlerini, tanıdıkları ve bildikleri şehirlerini kaybettiler. Biz de Türkiye Raporu olarak Şubat ayı raporumuz için topluma depremin sorumlularını sorduk.

Deprem için alınabilecek önlemlerin sonucu nasıl etkileyeceğini sorduğumuzda, %82 ile çoğunluk kurumlar üzerine düşeni yapsaydı depremin çok daha az kayıpla sonuçlanacağını düşünüyor. %18’lik kesim ise deprem yüzyılın en büyük felaketlerinden olduğu için alınacak önlemlerin fayda etmeyeceği görüşünde.

AK Parti ve MHP seçmeninde depremin öncesinde alınacak önlemlerin fayda etmeyeceğini düşünenlerin oranı %25’in üzerinde iken 18-24 yaş grubu %87 ile kurumlar üzerine düşeni yapsaydı depremi daha az kayıpla atlatacağımızı düşünenlerin en yüksek oranda olduğu grup.

Yaşanan yıkım konusunda en büyük sorumlununu kim olduğunu sorduğumuzda ise katılımcıların %34’ü depremdeki hasarın en büyük sorumlusunun müteahhitler olduğunu düşünüyor. Müteahhitleri %28 ile hükümet, %18 ile belediyeler takip ediyor. Müteahhitlerin sorumlu olduğunu düşünenlerin en yüksek olduğu yaş grubu %43 ile 25-34 yaş grubu iken en düşük olduğu yaş grubu ise %24 ile 65 yaş üstü oluyor.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Türkiye Raporu mobil uygulamasına abone ol, her ay Türkiye çapında 2000 kişiyle yapılan anket çalışmalarının detaylı sonuçları ayda iki kez cebine gelsin.

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.