Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

On Bin Dolar Alan Siyasetçi Olayı (2021)

Oyun: Siyasi rakiplere yönelik rüşvet suçlamaları

Beyaz Oyuncu: Süleyman Soylu, İç İşleri Bakanı

Siyah Oyuncu: Metin Külünk, AK Parti MKYK Üyesi 

Olaylar:
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2021 yılında katıldığı ulusal televizyon programlarında “Sedat Peker’den her ay $10000 rüşvet alan bir milletvekili olduğu” iddiasında bulunur. Aynı dönemde Sedat Peker de birtakım ifşa videoları yayınlamakta ve kamuoyunun dikkatini çekmektedir. Rüşvet suçlaması, Sedat Peker ile tanışıklığı bilinen Metin Külünk’ü töhmet altında bırakır. Ancak Metin Külünk’ten ziyade o dönem dikkatleri üzerine çekmiş olan Sedat Peker’in suçlamalara cevabı daha çok bilinir. Sedat Peker, $10000 meblağı kendine yakıştırmaz ve isim vermeden farklı zamanlarda ve çok daha büyük miktarlarda bazı siyasetçilere ödeme yaptığını açıklar. 

Sonuç:

Kamuoyu, iddiaları ortaya atan Bakan Soylu’dan rüşvet alan ismi açıklamasını bekler. Muhalefet de Bakan Soylu üzerinde baskı kurar. Bakan Soylu ise gazeteci İsmail Saymaz ile bir programa katılacağını duyurur ve tüm Türkiye’nin bu programa odaklanmasını sağlar. Ancak yine bir isim vermeyen bakanın cevapları kamuoyunu tatmin etmez. Aradan geçen zamanda Bakan Soylu’ya hala bir isim vermediği ara sıra hatırlatılır. Sedat Peker ise diplomatik yollardan susturulmuştur. Töhmet altında kalan Metin Külünk ise aradan bir yıl geçtikten sonra Oğuzhan Uğur’un yeni Youtube fenomeni olan Açık Mikrofon programına katılır. Sabreden Metin Külünk, en az Sedat Peker ve Süleyman Soylu’nun ulaştığı kadar geniş kitlelere ulaşma şansını yakalar ve hakkındaki iddiaları reddeder. Bunu yaparken de siyasi kariyerini ve kendine referans olan isimleri “$10000” iddiasının karşısına koyar. Soylu ise aradan geçen bir yıllık sürede yeni bir hamle yapamaz. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 15 TL vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.