Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

İstanbul’a Yeni Taksi Teklifi (2022)

Oyun: İstanbul’da taksilere daha yüksek standartlar getirilmesi ve adil rekabet sağlamak

Beyaz Oyuncu: Ekrem İmamoğlu, İstanbul B.B. Başkanı

Siyah Oyuncu: Eyüp Aksu, Taksici Esnaf Odası Başkanı

Olaylar:

2019 yılında gerçekleşen tartışmalı iki seçim sonucunda, İstanbul’da yerel seçimi Ekrem İmamoğlu kazanır. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İmamoğlu’nu “topal ördek” ilan eder. İmamoğlu, İstanbul’a beş bin yeni taksi eklemeyi teklif ederek hizmet kalitesini yükseltip plaka tekelini kırmayı amaçlar. Aradan geçen yıllarda beş bin yeni taksi teklifi 14 kez reddedilir. Eyüp Aksu, iktidar desteğini arkasını alarak İmamoğlu’nun teklifine karşı kampanya yapmaya başlar. Ancak İstanbul’da taksi sorunu giderek büyümüştür. Taksiler düzenlemelere uyup uymama konusuna münferit karar almaya başlarlar.  

Sonuç:

İstanbul taksileri eşit hizmet vermemeye başlar. Aynı zamanda çeşitli dolandırıcılık ve asayiş olayları ile medyaya yansırlar. 2022 yılına gelindiğinde İmamoğlu, minibüs ve dolmuş plakalarını taksi plakasına dönüştürmek üzere yeni bir teklif sunar. İstanbul’da taksi sorunu artık gündelik hayatın bir parçası haline geldiğinden, iktidarın oylarını da tehdit edecek duruma ulaşır. Eyüp Aksu gözden çıkarılabilecek bir siyasi figür olduğundan, iktidar da İmamoğlu’nun yeni teklifine destek verir. Vazgeçmeyip 15. kez yeniden deneyen İmamoğlu, İstanbul’a daha yüksek standartlarda hizmet verecek 2125 yeni taksi kazandırır. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu durumu “isabetli bir karar” demek suretiyle onaylar.

Ayrıcalıklı Abonelik

Anket verisi ulaşılmaz olmak zorunda değil. Ayda 15 TL vererek hem TürkiyeRaporu.com araştırmalarına destek olabilir hem de her ay Türkiye çapında 2 anketin detaylı sonuçlarına ulaşabilirsin. Daha fazla bilgi edinmek için tıkla.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Haber bültenine kayıt olmayı unutmayın

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.