Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Tarımda Verimlilik Neden Artmıyor?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 3-6 Kasım 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

 

Tarım teknolojileri Türkiye’nin kendi başına yapamayacağı bir atılım olmasa da, Türkiye’de tarımın büyük kısmı geçmiş yüzyılların standartlarına göre yapılıyor. İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerin yakınlarında yeni tarım teknolojilerini ve daha yenilikçi tarım politikalarını uygulamaya gayret gösteren yerel girişimciler ve inisiyatifler olsa bile bunlar ülke geneline yayılmıyorlar. Daha ziyade, üreticisine kazandıran ama ulusal çapta büyük farklar yaratmayan “butik girişimler” olarak kalıyor. Örneğin topraksız tarım teknolojisi, kuraklık yaşayan coğrafyamızda su tasarrufu sağlayabilecek önemli bir yöntem. Ancak seracılıktan öteye gitmeyen tarım teknolojilerimiz doğal kaynak tasarruf sağlamadığı gibi, insan kaynaklarımızı da israf ediyor.Tarım teknolojilerinde geri kalmamız sanki çiftçinin yüzündenmiş gibi yansıtıldığını da zaman zaman görüyoruz. Oysa ki geri kalmamızın, ziraat fakültelerinin eğitim kalitesi, ekonomik sistem gibi büyük ölçekli ve çiftçinin elinde olmayan sebepleri de var.  Bu ay katılımcılarımıza, aslında Türkiye’nin ekonomik açıdan kalkınması adına yatırımlarını önceliklendirmesi gereken tarım sektöründe neden verimliliğini artıramadığını sorduk. 


Katılımcıların %28’i Türkiye’nin, tarımda verimliliği arttıramamasının başlıca sebebi olarak siyasilerin siyasi tercihlerini görüyor . İklim değişikliği ve ekonomik sistemin çiftçiyi dışlaması ise diğer önemli sebepler olarak değerlendiriliyor. Tarımda verimlilik, insan kaynağı ve teknoloji ile doğrudan ilişkili olmasına rağmen bu seçeneğin gerilerde kaldığını görüyoruz. Diğer ülkelerin ürünlerimizi almamaları sebebiyle tarımda verimliliğin artmadığını söyleyen ise %7’lik bir grup var. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.