Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Cinsiyetler Arası Fırsat Eşitliği Var Mı?

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 3-6 Kasım 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

 

Dünya Ekonomik Forumu tarafından her sene yayınlanan Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde toplumsal cinsiyet eşitsizliği sağlık, eğitim, siyaset ve ekonomi bağlamında inceleniyor. En güncel 2021 raporunda, 156 ülke arasında yapılan bu sıralamada, Türkiye’nin 133. Sırada konumlandığı görülüyor. Rapor sonuçlarından elde edilen bir diğer çarpıcı gerçek ise, cinsiyetler arası ekonomik eşitsizliğin Türkiye adına oldukça görünür olması. Bu anlamda özellikle eğitim ve ekonomi alanında cinsiyetler arası fırsat eşitsizliğinin Türkiye adına önceliklendirilmesi gereken önemli bir sorun olduğu bir kez daha görülüyor. 

ABD merkezli düşünce kuruluşu olan Pew Research Center tarafından 2019 yılında 34 ülkede gerçekleştirilen araştırma farklı toplumlar nezdinde cinsiyetler arası fırsat eşitliğine bakışı anlamak adına önemli sonuçlar sunuyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, katılımcıların %54 oranındaki çoğunluğu yüksek maaşlı bir işe girme konusunda erkeklerin daha fazla fırsata sahip olduğunu söylerken %38’i ise kadınların ve erkeklerin eşit fırsata sahip olduğunu belirtiyor. Topluluklarında lider olma konusunda fırsat eşitliği olduğunu söyleyenler %49’luk çoğunluğu oluştururken erkeklerin bu alanda daha fazla fırsata sahip olduğunu söyleyenler yakın bir oranda(%44) görülüyor. İyi bir eğitim almak ise katılımcılar tarafından büyük oranda fırsat eşitliğinin olduğu bir alan. %81 oranındaki çoğunluk eğitim konusunda cinsiyetler arası fırsat eşitliğinin olduğunu savunuyor. 

Türkiye Raporu olarak Kasım ayı araştırmamızda, Pew Research Center'ın yaptığı bu araştırmadan ilham alarak katılımcılara cinsiyet eşitliği kapsamında bazı ifadeler yönelttik. Katılımcılarımızın %54'ü erkeklerin topluluklarında lider olmaları konusunda kadınlara kıyasla daha fazla fırsatı olduğunu belirtirken bu alanda eşitlik olduğunu söyleyenler %35'lik bir paydayı oluşturuyor. Diğer ifadeler nezdinde ise, çoğunluk cinsiyetler arası fırsat eşitliğinin olduğunu beyan ediyor.

Pew Research Center'ın yaptığı araştırmanın sonuçlarına benzer şekilde, fırsat eşitliğinin olduğunu söyleyenlerin en yüksek oranda görüldüğü alan ise iyi bir eğitim almak oluyor. Katılımcıların %59'u kadınların ve erkeklerin iyi bir eğitime ulaşma konusunda eşit fırsatlara sahip olduğunu söylerken %27 oranında katılımcı ise erkekleri bu konuda daha avantajlı görüyor.

 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.