Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Ekonominin Bugünü ve Yarınına Bakış

Yayınlanan araştırma sonuçları İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 3-6 Kasım 2021 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1500 kişi ile yapılan anket çalışmasının sonucudur.

 

Kasım, Türkiye ekonomisi adına olumsuz geçen bir aydı. Döviz kurlarındaki yükseliş devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk kez Ekim 2018 tarihinde yaptığı”Ekonomik Kurtuluş Savaşı” açıklamasını Kasım 2021’de tekrarlaması sonrası TL’nin değeri oldukça sert bir düşüş trendine girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği her demeçte faiz indirimi kararının arkasında olduklarını ve bu konuda taviz vermeyeceklerini yinelemesi piyasaların hızlı tepkisiyle karşılık buldu. Öte yandan, Merkez Bankası’nın döviz kurlarına olan müdahalesi düşüşler yaratsa da bu müdahalenin etkilerinin kısa süreli olduğu, akabinde kurdaki artışın devam ettiği görülüyor.

Kasım 2021 anketini tamamladığımızda ABD döviz kuru henüz 10 TL seviyesini aşmamıştı. Takip eden üç hafta içerisinde yaşanan döviz kurundaki hızlı artışın önümüzdeki ay kuşkusuz ekonomi algısı üzerinde önemli etkileri olacaktır.

Kasım 2021 anket sonuçlarında, Eylül 2020’den beri olduğu gibi ekonomiyi bugün itibarı ile Çok Kötü / Kötü olarak değerlendiren katılımcılar çoğunluğu oluşturdu.Kasım ayında ekonominin bugününü olumsuz değerlendirenlerin oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine geldi. Detaylıca bakmak gerekirse katılımcıların %62’si bugün itibari ile ekonominin çok kötü olduğunu düşünürken, %18’i ekonomiyi yalnızca kötü olarak değerlendiriyor.

Geçtiğimiz yılın aynı ayıyla kıyaslandığında da benzer bir tablo karşımıza çıkıyor: Çok Kötü/Kötü cevabı verenlerin oranı Kasım 2020’de %73 iken Kasım 2021’de %80’e yükseldi. Bugün itibarı ile ekonominin Çok İyi / İyi olduğunu düşünenlerin oranı geçtiğimiz ay %10 iken bu ay %6'ya geriledi.Katılımcılarımızın %14’ü bugün itibari ile ekonominin ne iyi ne de kötü olduğunu düşünüyor. Geçtiğimiz ay yanıtların %15’ini oluşturan bu cevap, biraz da olsa azalmış gözüküyor.

Öte yandan, Ekim 2021 sonuçları ile kıyasladığımızda, Kasım ayında ekonominin bir yıl sonraki durumu konusundaki olumsuz görüşler 5 puan artış gösterdi ve olumsuz görüşler Aralık 2019’dan beri ilk kez 60 puan seviyesinin üzerine yükseldi.

Ekonominin bir yıl sonra Çok Daha İyi/Daha İyi olacağı cevabını verenler katılımcıların %18 ‘ini oluşturdu ve geçtiğimiz aya göre 4 puan geriledi. 

Kasım 2021 sonuçlarını Kasım 2020 sonuçları ile karşılaştırdığımızda ekonominin 1 yıl sonraki durumu hakkında olumsuz görüşler 11 puan arttı. Ekonominin bir yıl sonraki durumu hakkında olumsuz görüşler Eylül 2021’den itibaren yeniden artışa geçti. 

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.