Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp

Dünyanın Geri Kalanına Kıyasla Ne Durumdayız?

Hukuk üstünlüğü, demokrasi, sağlık ve sosyal yardım imkanları, otoriterleşen rejimler, eğitim ve alım gücü gibi çeşitli konularda dünya ülkelerinin karşılaştırıldığı, sıralandığı raporlarda ve listelerde görülüyor ki Türkiye olarak çok parlak bir noktada değil ; ancak ülkede her daim farklı seslerin olduğu da bir gerçek. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın farklı zamanlarda Batılı ülkelerin “Türkiye’yi kıskandığına” ilişkin açıklamaları üzerine yapılan sokak röportajlarında, Türkiye’nin ‘’pek çok Avrupa ülkesinden daha iyi durumda’’ olduğunu söyleyen vatandaşların olduğu görülüyor. 

Türkiye Raporu Kasım ayı araştırmasında katılımcılarımızdan Türkiye’yi belirli alanlarda diğer dünya ülkeleri ile kıyaslamalarını istedik. Soru için Pew Research Center’ın daha önce daha önce farklı bir konuda gerçekleştirdiği araştırmada yer alan ifadelerden ilham aldık. 

Genel sonuçlara göre katılımcılarımızın %72 ile önemli bir çoğunluğu Türkiye’deki hayat standartlarının dünya ile kıyaslandığında ortalamanın altında kaldığını düşünüyor. %61 üniversitelerimizin ortalamanın altı seviyede olduğunu ve %58’de Türkiye’de demokrasinin dünya ortalamasından aşağıda olduğunu düşünüyor. 

Katılımcılarımızın yarısından biraz fazlası teknolojik başarılar ve ayrımcılık meselelerinde dünya ortalamasının altında yer ettiğimiz kanaatine sahip. En başarılı bulunan ve ortalama üstü değerlendirilen alanlara baktığımızda ise ordu ve sağlık sistemi başlıkları öne çıkıyor. Anketimizi yanıtlayan katılımcılarımızın %46’sı ordumuzun dünya ile kıyaslandığında ortalamanın üstü olduğunu belirtirken, sağlık sistemini ‘ortalama üstü’ değerlendirenlerin oranı %39. Eğlence kategorisinde en sık tekrarlanan cevap ‘ortalamanın altında’ olsa da (%41) bu cevap çoğunluğu oluşturmuyor. %39, Türkiye’nin eğlence kategorisinde dünya ile kıyaslandığında ortalama üstü olduğunu belirtmiş.

Ayrıcalıklı Abonelik

Türkiye Raporu’na Abone olarak her ay Türkiye çapında 1500 kişi ile yapılan anket çalışmalarının sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Tüm sonuçlar parti, yaş, çalışma ve eğitim kırılımlarıyla beraber raporda yer alır. Aşağıdaki farklı paketleri inceleyerek seçtiğinizi satın alın.

İlgili Gönderiler

ABONELİK PAKETLERİMİZİ İNCELEDİNİZ Mİ?

Size uygun paketi seçin, detaylı anket raporları düzenli olarak e-postanıza gelsin.

İNCELE

Önerilenler

Tekrar hoşgeldiniz!

Hesabınıza aşağıdan giriş yapın

Yeni hesap oluştur!

Kayıt için aşağıdaki formu doldurun

Şifrenizi kurtarın

Şifrenizi sıfırlamak için aşağıda kullanıcı adınızı ya da email adresinizi girin.